In vivo effect of Epilobium hirsutum L. and Viscum album L. on protein and mRNA expressions of rat liver vitamin D3 metabolizing CYP24A1 and CYP27B1 enzymes
Epilobium hirsutum L. ve Viscum album L.?nin sıçan karaciğer vitamin D3 metabolizmasında rol alan CYP24A1 ve CYP27B1 enzimlerinin protein ve mRNA ekspresyonu üzerindeki in vivo etkileri
  1. Tez No: 313761
  2. Yazar: MELİKE SEVER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALAATTİN ŞEN, PROF. DR. ORHAN ADALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Epilobium hirsutum L. Avrasya'ya özgü, tıbbi bitki olarak kabul edilen ve Türkiye'de tüylü yakı otu olarak bilinen çok yıllık bir bitkidir. Analjezik, anti-mikrobiyal ve antiproliferatif etkilere sahiptir. İçerdiği polifenoller sayesinde çeşitli farmakolojik etkilere sahip olduğu için birçok hastalığın tedavisinde ve önlenmesinde etkili olduğu düşünülmektedir. Viscum album L. ise aynı şekilde alternatif tıpta kullanılan ve Türkiye'de ökse otu olarak bilinen çalı türüdür. Makrofajların fagositik ve sitotoksik etkilerinin genişletilmesinde etkili olduğu gibi bağışıklık sisteminin güçlendirilmesinde de rol almaktadır. Ayrıca, steril ekstraktları kanser tedavisinde kullanılmaktadır. CYP24A1 ve CYP27B1, sitokrom P450 enzimleri arasında yer alıp vitamin D3 metabolizmasında görev yapan en önemli enzimlerdendir. CYP24A1 ve CYP27B1 enzimlerinin ikisi de mitokondriyal enzimler olup birçok organda bulunmaktadırlar. CYP24A1 enzimi vitamin D bileşiklerinin inaktivasyonunda yer alır. 25-OH-D3 ve 1,25-(OH)2D3 moleküllerinin 24-hidroksilasyonunu katalizlediği için 24-hidroksilaz enzimi olarak da bilinir. CYP27B1 ise esas olarak vitamin D aktivasyonunda görev yapar. 25-OH-D3 molekülünün 1?-hidroksilasyonunu katalizlediği için 1?-hidroksilaz enzimi olarak da bilinir. Bu çalışmada Epilobium hirsutum L. ve Viscum album L. (çam ağaçları üzerinde yetişen alt türü-subsp. austriacum (Wiesb.) Vollmann) bitkilerinin sıçan karaciğer CYP24A1 ve CYP27B1 mRNA ve protein ekspresyonları üzerine in vivo etkileri araştırılmıştır. Bunun için, Epilobium hirsutum'un 18.75mg sulu ekstraktı wistar albino sıçanlara 9 gün boyunca intraperitonal olarak enjekte edilmiştir. Viscum album içinse bu miktar 10 mg olarak belirlenmiştir. 11 tane sıçan ise kontrol olarak kullanılmıştır. Daha sonra, sıçanlar dekapite edilerek karaciğerleri çıkarılmış ve S1.5 fraksiyonlar elde edilmiştir. mRNA ekspresyonu tayini, kantitatif gerçek zamanlı PZR kullanılarak, protein ekspresyonu tayini ise ?Western blot? tekniği ile elde edilmiştir.Deneyler sonucunda Epilobium hirsutum L.
Özet (Çeviri)
Epilobium hirsutum L. (Onagraceae) is a flowering, tall and perennial plant and native to Eurasia. It shows analgesic, anti-microbial and anti-proliferative activity, and it is used in our country as an alternative medicine. The pharmacological effect of Epilobium hirsutum L. could be explained by the presence of polyphenolics including steroids, tannins and flavonoids in the aerial parts. Viscum album L. (Loranthaceae) is a shrub that grows as an epiphyte on the branches of deciduous trees. It involves in the enhancement of macrophage phagocytic and cytotoxic mediated abilities as well as the strengthening the immune system. CYP24A1 and CYP27B1 are members of cytochrome P450 superfamily and the most important enzymes involved in the metabolism of vitamin D3. CYP27B1 and CYP24A1 are mitochondrial enzymes and also known as 25-hydroxyvitamin D3 1alpha-hydroxylase and 24-hydroxylase, respectively. CYP24A1 involves in 24-hydroxylation of 25-OH-D3 and 1,25-(OH)2D3 which is required for the catabolism of vitamin D3 compounds while CYP27B1 involves in 1?-hydroxylation of 25-OH-D3 into 1,25-(OH)2D3. In this study, in vivo effects of Epilobium hirsutum and Viscum album (subspecies growing on pine-trees-subsp. austriacum (Wiesb.) Vollmann) on rat liver CYP24A1 and CYP27B1 mRNA and protein expressions were investigated. To achieve this goal, 37.5 mg water extract of Epilobium hirsutum L./kg body weight/day was intraperitoneally injected to male rats for 9 days. To study the effect of Viscum album L., 10 mg water extract of Viscum album L./kg body weight/day was injected with the same conditions. After decapitation, livers were removed and S1.5 fractions were prepared. Effects of Epilobium hirsutum L. and Viscum album L. on rat liver mRNA and protein expressions were analyzed by qRT-PCR and western blotting, respectively. Epilobium hirsutum L.