Local modeling of the ionospheric vertical total electron content (VTEC) using particle filter
İyonosferik diktoplam elektron içeriğinin (VTEC) partikl filitre kullanarak yerel modellenmesi
- Tez No: 313772
- Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT ONUR KARSLIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeodezi ve Coğrafi Bilgi Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
İyonosfer modellemesi, elektromanyetik sinyalin yayılımına yaptığı etki nedeniyle günümüzdeki önemli çalışma alanlarından bir tanesidir. İyonosfere yönelik bilgilerin edinilmesiyle ilgili yöntemler arasında Global Konumlama Sistemi (GPS) önemli bir yer tutmaktadır. GPS istasiyonlarının tüm yeryüzünde dağılmış olması bu durumu güçlendirmektedir. iyonosferik Toplam Elektron İçeriği (TEC) konusunda literatürde çeşitli çalışmalar mevcuttur. Ancak, bu çalışmalar global ve bölgesel ölçeklerdeki iyonosfer modellemesini içermektedir. Öte yandan, iyonosferin değişken dinamiği, TEC dağılımının yapısının araştırılabilmesi için daha fazla çalışmalara gereksinim duyulduğunu ortaya koymuştur. Bu çalışmada ise, VTEC dağılımının yerel karakterinin belirlenmesi için Partikel (Parçacık) filtresi kullanılmıştır. Ayrıca, optimal durum kestiriminde etkin bir metod olan standard Kalman filtresi, özellikle jeomanyetik aktivite döneminde, Parçacık filtresi sonuçlarıya karşılaştırmak için aynı veri setine uygulanmıştır. Karşılaştırma sonucunda, Parçacık filtresi Kalman filtresinden daha iyi bir performans sergilemiştir. Tüm işlem ve algoritmaların proglanmasında MATLAB© R2011 yazılımı kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Ionosphere modeling is an important field of current studies because of its influences on the propagation of the electromagnetic signals. Among the various methods of obtaining ionospheric information, Global Positioning System (GPS) is the most prominent one because of extensive stations distributed all over the world. There are several studies in the literature related to the modeling of the ionosphere in terms of Total Electron Content (TEC). However, most of these studies investigate the ionosphere in the global and regional scales. On the other hand, complex dynamic of the ionosphere requires further studies in the local structure of the TEC distribution. In this work, Particle filter has been used for the investigation of local character of the ionosphere VTEC. Besides, standard Kalman filter as an effective method for optimal state estimation is applied to the same data sets to compare the corresponding results with results of Particle filter. The comparison shows that Particle filter indicates better performance than the standard Kalman filter especially during the geomagnetic storm. MATLAB© R2011 software has been used for programing all processes and algorithms of the study.