Outsourced design management implementations: A study conducted with firms and design consultancies in Turkey
Dış kaynak tasarım yönetimi uygulamaları: Türkiye?de fimalar ve tasarım danışmanları ile yürütülen bir çalışma
- Tez No: 313771
- Danışmanlar: DR. HAKAN GÜRSU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, Industrial Design
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstriyel Tasarım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Bu çalışma genel olarak Türk endüstrisinde gerçekleşen tasarım işbirliklerinin yönetimi konusunda mevcut uygulamaları incelemeyi amaçlamaktadır. Bu kapsamda; tasarımda dış kaynak kullanımının nedenleri, işbirliği yapılacak dış kaynağın seçilmesi ve tasarım süreç yönetimi uygulamalarının neler olduğu konuları, yapılan saha çalışmasının sonuçları üzerinden incelenmektedir. Bu incelemeler; dışarıdan alınan tasarım hizmeti yönetimi konusunda mevcut uyglamalarının tartışılması gereken alanlarına dikkat çekmektedir; dış kaynak tasarım hizmetinin içeriği, hizmetin firma düzeyindeki stratejik hedeflerin belirlenmesine katkıları, süreç çıktılarının değerlendirilmesi, işbirliği yapacak firmanın seçimi ve tasarım süreç yönetimi uygulamaları dikkate alınması gereken önemli konular arasındadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate the outsourced design management implementations along the alliances that are established between firms and design consultancies in Turkey, which have been analysed in a limited sense in the past. Within this context; information on, `why and how design is outsourced? and `how the design process is managed? are derived through semi-structured interviews in conjunction with structured questionnaire conducted with managers from a sample selection of design and manufacturing firms with the aim of comparing the expectations and offerings of the parties that engaged the alliances in Turkey. The findings of the field study indicate that design management implementations in their current form of application exhibit several issues to discuss. Context of outsourced design service, corporate level strategic utilization of the design expertise, evaluation of final outputs, business initiation practices and design process management practices are important factors to consider in management of design alliances.