Perspective for the reproduction of achitectural space: ARCH524 as a pretext
ARCH524/pretext: Mimari mekanın yeniden üretimi için perspektif
- Tez No: 313781
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞEN SAVAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
Rönesans'ın doğrusal perspektifi keşfi, bakan özneyi merkez alan yeni ?görme biçimleri? olgusunun belirmesi ve algılanan dünyanın yeni ve nesnel bir ?temsil biçimiyle? dışavurumu açısından büyük önem taşımaktadır. Perspektif, Rönesans tarihsel bağlamında sanat ve mimarlığın temsiliyetine ait kavram ve yöntemlerini üreten önemli bir kültürel bileşendir. Bu önkabulle perspektif, 19. ve 20. yüzyıllardaki ?paradigmatik sıçrama?lara kadar, neredeyse beş yüzyıl boyunca temsil geleneği ve biçimini tarifleyen bir araç olarak ele alınmıştır. Modernist avangardların ortaya çıkışı ile değişen paradigmanın yeni araçları, subjektif perspektifi objektif bir strüktür ile değiştirir; ?paralel projeksiyon? sanat ve mimarlığın üretiminde ve temsilindeki mutlak araç olarak yerini alır. Bu tezin amacı, perspektifi gelenekteki konumu ve buna karşılık geleneğin içinden türettiği sapmaları üzerinden yeniden gündeme getirmektir. Bu bağlamda, ODTÜ Mimarlık Bölümünün Yüksek Lisans Programı müfredatında yer alan ARCH 524 Mimarlık ve Farklı Temsil Biçimleri dersi bu çalışmanın ortaya çıkış sebebi olup, çalışma için bir bağlam olarak ele alınmıştır. Dersin kurmuş olduğu teorik çerçeve ve yapılanma bu tez üzerinde önemli bir etkiye sahiptir. Dersle aynı biçimde bu çalışma da Rönesans perspektifi ve onun mimari üretimini yeni bir bağlamda, ODTÜ Mimarlık Fakültesi Binasının Modern mimari mekanlarında, yeniden değerlendirir. Derse ait dönem sonu sergilerinden seçilmiş ?ilüzyon mekanları? ve izleyici subjeyi temel alan çalışmaların izlerini takip ederek, doğrusal perspektifin nasıl sergilendiği ve mimari mekanın nasıl yeniden üretildiği sorgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Discovery of the linear perspective of the Renaissance is momentous in terms of the appearance of a new ?way of seeing? that is central to the ?subject? and emergence of a ?subjective? ?way of representing? the world. With the assumption that ?perspective? is a cultural constituent of the ?Renaissance paradigm? that generates the representational notions of art and architecture, perspective is considered as a ?convention? and a ?mode of representation? that has been influential until the ?paradigm shifts? in the nineteenth and twentieth century. With the influx of the modernist avant-gardes, ?subjective? linear perspective is replaced with the ?instruments? of the new paradigm, and ?parallel projection? becomes the mere tool for the representation and production of art and architecture introducing a new ?objective? structure. The aim of this study is to reawaken and reconsider perspective through the ?conventions? and the ?aberrations? it reproduces. In this context, the course in the curriculum of METU Department of Architecture entitled Arch524 Architecture and Different Modes of Representation is covered as a ?pretext? for this study. The theoretical framework and the structure of the course has a great impact on this study, since the course reconsider Renaissance perspective and its architectural production in a new context; within the modern architectural space of METU Faculty of Architecture Building. Following the traces of the selective works from the final exhibitions of the course, creating ?illusionistic spaces,? and recalling the subject ?participation,? it is questioned how perspective is ?exhibited? and how the architectural space is reproduced.