Photograph as an architectural document: A visual archive for METU campus
Mimari doküman olarak fotoğraf: ODTÜ kampüsü için görsel arşiv
- Tez No: 313782
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞEN SAVAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Tezin amacı, ODTÜ'ye yönelik olarak kurulacak bir mimari fotoğraf arşivinin gereksinim duyduğu zorunlu pragmatik ve kavramsal temelin oluşturulmasıdır. Hedef, maddesel ve düşünsel anlamda ?erişilebilir? bir arşiv kurulmasına ilişkin yöntem önermek ve arşivin ileriye yönelik gelişme ve genişleme olasılıklarını sorgulamaktır. Kavramsal çerçevenin oluşturulmasında, fotoğrafı görsel bir araç olarak ele alan sanat kuramları ve ?arşiv? teriminin anlamı üzerinden incelenecek mimarlık tarihi yazımı olmak üzere iki ana konuya odaklanılacaktır. Fotoğraf, görsel bir araç olarak incelenecek ve fotoğrafın doküman olarak görevi üzerinde durulacaktır. ?Arşiv? kelimesinin Michel Foucault tarafından yapılan tanımı, belgeleme ve tarih yazımı söylemlerinin kurgulanmasında önemli bir noktada yer alacaktır. Pragmatik çerçevenin oluşturulmasında, RIBA arşivlerinde kullanılan yönteme başvurulacaktır. RIBA arşivlerinin içerik ve kapsamı, ODTÜ için geliştirilecek olası bir arşiv önerisindeki ile benzerlik göstermektedir. ODTÜ yerleşke fotoğraflarının bulunduğu GİSAM arşivleri bu çalışmanın başlıca kaynağını oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims at providing a pragmatic and conceptual basis essential for the establishment of an architectural photography archive for METU. The goal is to propose a methodology regarding the formation of an archive, which is physically and intellectually ?accessible,? and to inquire future possibilities for its extension. The conceptual framework will be established by focusing on two main topics: theories of art, specifically focusing on photograph as a visual document, and architectural history writing, focusing on the term ?archive.? Photograph as a visual document will be investigated by giving emphasis to its role as a historical evidence. The definition of the term ?archive? given by Michel Foucault will be located in a key position for the construction of a discourse on documentation and historiography. The pragmatic framework will be established by taking as a reference the methodology used by the archives of the Royal Institute of British Architects (RIBA). The content and the scope subsumed under the RIBA archives show similarity to those of a possible proposal for an archive for METU. Current GISAM archives, which consist of METU campus photographs, will be taken as the primary source.