Physiological and biochemical screening of different Turkish lentil (Lens culinaris M.) cultivars under drought stress condition
Kuraklık stresi altında Türk mercimek (Lens culinaris M.) çeşitlerinin fizyolojik ve biyokimyasal taraması
- Tez No: 313793
- Danışmanlar: PROF. DR. MERAL YÜCEL, YRD. DOÇ. DR. MEHMET CENGİZ BALOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışma kuraklık stresine maruz kalmış altı çeşit mercimek tohumunun fizyolojik ve biyokimyasal özellikleri incelenerek kuraklığa dayanıklı ve hassas tohum seçilmesi için yürütülmüşütr. 7 gün büyümüş mercimekler, 5 gün boyunca kuraklık stresine maruz bırakılmıştır. 12 gün büyütülmüş stres ve kontrol bitkilerinin gövde ve kök örneklerinin fizyolojik ve biyokimyasal parametreleri (boy, yaş ağırlık, prolin miktarı, iyon geçirgenliği, MDA ve H?O? miktarı) incelenmiştir. Bu analizlere gore Seyran ve Çağıl tohumları sırasıyla kurağa dayanıklı ve hassas tohumlar olarak belirlenmiştir. Dayanıklı ve hassas bitkilerin kuraklık stresi altında gosterdikleri farklı tepkiler, Seyran ve Çağıl tohumlarının antioksidatif enzim sistemleri (APX, CAT, GR, SOD) ve protein profilleri incelenerek karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Legumes being the most important crops worldwide are limited in terms of adaptability and productivity mainly by the abiotic stresses. In this study the aim was to understand tolerance mechanisms of lentil cultivars under drought stress by physiological and biochemical analyses. This study was carried out with six Turkish Lentil cultivars (Seyran, Kafkas, Malazgirt, Çağıl, Çiftçi and Özbek) subjected to drought stresses (10% PEG and 15%PEG) and their physiological and biochemical properties were examined for selecting stress-tolerant and stress-sensitive cultivars. Drought stress was applied for 5 days to 7 days- grown lentil plants. From 12 days old stressed and control plant shoots and roots were analyzed in terms of physiological and biochemical parameters (length, fresh weight, ion leakage, proline, MDA and H?O? content). According to these analyses, Seyran and Çağıl cultivars were selected as drought-tolerant and drought-sensitive, respectively. The different responses of tolerant and sensitive cultivars were compared via analyzes of antioxidative enzyme activities (APX, CAT, GR and SOD) and protein profiles of Seyran and Çağıl cultivars.