Physiological and biochemical screening of different Turkish lentil cultivars under salt stress conditions
Tuz stresi altında Türk mercimek çeşitlerinin fizyolojik ve biyokimyasal taraması
  1. Tez No: 313794
  2. Yazar: FATMA SELİN KÖSE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MERAL YÜCEL, YRD. DOÇ. DR. MEHMET CENGİZ BALOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Tuzluluk bitki büyümesini sınırlayan ikinci önemli abiyotik stres faktörüdür. Bu yüzden, toprak tuzluluğu ürün verimini ikili etki; iyon toksisitesi ve su eksikliği ile düşürür. Bunun sonucunda, strese karşı tolerans geliştirme geniş ölçüde düşünülmektedir. Bu çalışma 6 tane kırmızı mercimek çeşidi (Çağıl, Çiftçi, Kafkas, Malazgirt, Seyran ve Özbek) arasından gövde ve kök fizyolojik ve biyokimyasal analizlerin karşılaştırmalarına göre tuza dayanıklı ve tuza duyarlı çeşitleri belirlemek için yürütülmüştür. Kontrol grupları ile birlikte 100 mM ve 150 mM tuza (NaCl) maruz kalmış 12 günlük mercimek fideleri (Lens culinaris M.) fizyolojik olarak (ağırlık ve uzunluk) ve biyokimyasal olarak (iyon geçirgenliği, MDA, H?O? ve prolin miktar tayini) incelendi. Seçilen 2 çeşit, tuz stresinin gövde ve kök antioksidant savunma sistemine (SOD, CAT, APX ve GR enzimleri aktivite tayini) etkisini gözlemlemek için karşılaştırıldı. Her çeşidi kendi içinde ve dayanıklı-duyarlı çeşitlerin total protein profillerini karşılaştırmak için Bioanalyzer ve SDS-PAGE uygulandı. Fizyolojik ve biyokimyasal analizler sonucu Seyran tuza dirençli ve Malazgirt tuza duyarlı mercimek çeşidi olarak seçildi.
Özet (Çeviri)
Salinity is the 2nd major limiting abiotic factor on plant growth. As a result of this, soil salinity greatly reduce the yield of the crop production by dual action on plants which are ionic toxicity and water deficit. Therefore, improvement of stress tolerance is greatly concerned. This study was performed to screen and select a salt-resistant and a salt-sensitive cultivar among 6 Turkish lentil cultivars (Lens culinaris M.) which are Çağıl, Çiftçi, Kafkas, Malazgirt, Seyran and Özbek according to the physiological and biochemical properties. 12 days old lentil seedlings which were exposed to salt stress (100 mM NaCl and 150 mM NaCl) for 5 days as well as control groups analyzed physiologically by root-shoot fresh weights, and lengths; and biochemically by ion leakage, MDA, H?O? and proline content determination. Seyran and Malazgirt were selected as salt-resistant and salt-sensitive, respectively. Selected two cultivars were also compared in terms of antioxidative defense system (SOD, CAT, APX and GR activity determination). Bioanalyzer and SDS-PAGE were performed to contrast total protein profile of salt-resistant and salt-sensitive cultivars.