Numerical investigation of characteristics of pitch and roll damping coefficients for missile models
Füze modelleri için yunuslama ve yuvarlanma momenti sönümlenme katsayıları karakteristiğinin sayısal olarak incelenmesi
  1. Tez No: 313796
  2. Yazar: İSKENDER KAYABAŞI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DİLEK FUNDA KURTULUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Havacılık Mühendisliği, Aeronautical Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Havacılık ve Uzay Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu tezde füze modelleri için yunuslama ve yuvarlanma momenti katsayılarının karakteristiği Hesaplamalı Akışkanlar Dinamiği (HAD) ile incelenmiştir. Çalışmada kullanılan sayısal yöntemlerin doğrulanması ve geçerlenmesi için NACA0012, ?Basic Finner (BF)? ve ?Modified Basic Finner (MBF)? modellerinin deney verileri kullanılmıştır. Sayısal analizler ses-altı hızlardan ses-üstü hızlara kadar gerçekleştirilmiştir. Dinamik analizlere başlamadan önce çözüm ağı eniyileştirme ve türbülans modeli seçimi çalışmaları yapılmıştır. Dinamik hareket modellemesinde kullanılan sayısal yöntemi doğrulamak için NACA0012 kanat profili kullanılmıştır. Sayısal yöntemi doğruladıktan sonra BF ve MBF modellerine zorlanmış salınım hareketi yaptırılmıştır. Dinamik yunuslama ve yuvarlanma hareketi karakteristiğini daha iyi anlamak adına parametrik çalışmalar gerçekleştirilmiştir. Bu kapsamda sinusoidal salınım hareketinin büyüklüğü ve frekansı ayrı ayrı incelenmiştir. Her iki hareket için hücum açısının etkisine de bakılmıştır. HAD analizleri sonuçları farklı rüzgar tüneli ve uçuşlu test verileriyle kıyaslanmıştır. Kıyaslama sonucunda bütün akış rejimi boyunca sayısal sonuçların deney verileriyle uyum içinde olduğu görülmüştür. Bu çalışmanın sonucunda, dinamik hareketin modellenmesinde kullanılan sayısal yöntem doğrulanmış ve bu yöntem ile füzeler için yunuslama ve yuvarlanma moment sönümlenme katsayılarının hesaplanabileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis the characteristics of pitch and roll damping coefficients of missile models are investigated by using Computational Fluid Dynamics (CFD) techniques. Experimental data of NACA0012 airfoil, Basic Finner (BF) and Modified Basic Finner (MBF) models are used for validation and verification studies. Numerical computations are performed from subsonic to supersonic flow regimes. Grid refinement and turbulence model selection studies are conducted before starting the dynamic motion simulations. Numerical method of dynamic motion simulation is validated with a 2D NACA0012 airfoil. After the validation of numerical method, forced-oscillation motion is given to the BF and MBF models. In order to get deeper understandings about the characteristics of dynamic pitching and rolling motions, parametric studies are performed. The amplitude and frequency of forced-oscillation motions are investigated one by one. The effects of angle of attacks are also investigated for both pitching and rolling motions. The results of CFD simulations are compared with experimental data obtained from different wind tunnel and free flight tests. It is seen from these comparisons that experimental and numerical results are in good agreement throughout the whole flow regime. In conclusion, the numerical method presented in this study is validated and can be used for the prediction of pitch and roll damping coefficient of any missile configurations.