Detached eddy simulation of turbulent flow on 2D hybrid grids
İki boyutlu hibrid ağlarda türbülanslı akışların ayrık çevrinti benzetimi
- Tez No: 313795
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OĞUZ UZOL, PROF. DR. İSMAİL H. TUNCER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Havacılık Mühendisliği, Aeronautical Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Havacılık ve Uzay Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu tez çalışmasında, ağırlıklı olarak iki boyutta yüksek Reynolds sayısına sahip kanat profili üzerindeki akışlar Ayrık Çevrinti Benzetimi türbülans modeli ile üç boyuta geçmeden önce model hakkında deneyim kazanmak için çalışıldı. Bu amaç doğrultusunda paralel, viskoz, hibrid ağ akış çözücüsüne Spalart-Allmaras ve standart DES ,DES97, türbülans modelleri eklendi. Akış çözücüsü ,Set2d, FORTRAN dilinde yazılmıştır. Navier-Stokes denklemleri hücre merkezli sonlu hacim metodu ile zamanda örtük olarak Runge-Kutta ikili zaman integrasyon metodu kullanılarak çözülmüştür. Ağdasız akılar Roe akı farkı bölme metodu kullanılarak hesaplanmıştır. Sayısal çözümler, çözüm alanının küçük bölümlere ayrılması ve işlemciler arası iletişimin sağlanması icin PVM kütüphanesi rutinleri kullanılarak paralel ortamda gerçekleştirilmiştir. Zamana bağımlılığın etkisini hesaba katmak için yerel zaman adımlama tekniği yoğunluk residüsü dört büyüklük derecesi kadar yakınsadıktan sonra, global zaman adımlama tekniği 20000 iterasyon için uygulanmıştır. Çözum algoritması ses hızı ve altındaki akışlarda sayısal ve deneysel çalışmalarla karşılaştırılmıştır. Ayrışmasız akışlarda Spalart-Allmaras ve DES türbülans modellerinin aynı sonuçları verdiği görülmüştür. C_DES katsayısı değistirilerek Gri alani araştırılmış ve Çevrinti viskozitesini azaltan Modeled Stress Depletion gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, Detached Eddy Simulation turbulence model is studied in two dimension mainly for flow over single element airfoils in high Reynolds numbers to gain experience with model before applying it to a three dimensional simulations. For this aim, Spalart-Allmaras and standard DES ,DES97, turbulence models are implemented to parallel, viscous, hybrid grid flow solver. The flow solver ,Set2d, is written in FORTRAN language. The Navier-Stokes equations are discretized by first order accurately cell centered finite volume method and solved explicitly by using Runge-Kutta dual time integration technique. Inviscid fluxes are computed using Roe flux difference splitting method. The numerical simulations are performed in parallel environment using domain decomposition and PVM library routines for inter-process communications. To take into account the effect of unsteadyness after the convergence is ensured by local time stepping technique for four order magnitude drop in density residual, global time stepping is applied for 20000 iterations. The solution algorithm is validated aganist the numerical and experimental studies for single element airfoils in subsonic and transonic flows. It is seen that Spalart-Allmaras and DES97 turbulence models give the same results in the non-seperated flows. Grey area is investigated by changing C_DES coefficient. Modeled Stress Depletion which cause reduction of eddy viscosity is observed.