Implications of additive manufacturing applications for industrial design profession from the perspective of designers
Tasarımcılar açısından katkılı imalat uygulamalarının endüstriyel tasarım mesleği üzerine etkileri
- Tez No: 313798
- Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. REFİK TOKSÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, Industrial Design
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Ürünleri Tasarımı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 180
Özet
Bu çalışmanın amacı, keşfedici bir çalışma ile doğrudan dijital imalatın endüstriyel tasarım mesleği ve tasarımcılar üzerindeki etkisini araştırmaktır. Literatür taraması yoluyla, endüstriyel tasarımcılar ve endüstriyel tasarım mesleği üzerinde katkılı üretim teknolojilerinin etkileri incelenmiştir. Literatür taraması on-line araştırmalar ile genişletilerek ürünlerin doğrudan dijital imalatının çeşitli deneysel ve ticari uygulama örnekleri belirlenmiştir. Tespit edilen bu örnekler, İstanbul'da bulunan ve doğrudan dijital imalat deneyimi olan yedi profesyonel endüstri ürünleri tasarımcısıyla yapılan yarı-yapılandırılmış görüşmeler yoluyla doğrudan dijital imalatın endüstriyel tasarım mesleği ve tasarımcılar üzerindeki olası sonuçları hakkında niteliksel değerlendirme için kullanılmıştır. Araştırma, katkılı imalatın endüstriyel tasarımcının rolü, meslek ve tasarım sürecinin tanımlanması gibi konularda paradigma değişimlerine yol açma potansiyeline sahip olduğu yönünde sonuçlanmıştır. Elde edilen sonuçlar bu teknolojiler ve uygulamalarının getirdiği potansiyelden faydalanmak konusunda önerileri içermektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to investigate the implications of direct digital manufacturing on industrial design profession and designers through an explorative study. Through a literature survey, implications of additive manufacturing technologies on industrial designers and industrial design profession were explored. Expanding literature survey with on-line searches, several experimental and commercial application examples of direct digital manufacturing of products were identified. These identified examples were then used for a qualitative evaluation on the implications of direct digital manufacturing for the industrial design profession and designers through semistructured interviews conducted with seven professional industrial designers having experience with direct digital manufacturing in Istanbul Turkey. The research concluded with significant implications of additive manufacturing having the potential to cause paradigm shifts in industrial designer?s role, definition of the profession and design process. The conclusions derived include suggestions to exploit the potential brought by these technologies and their applications.