Linearization of RF power amplifiers by using memory polynomial digital predistortion technique
RF güç yükselteçlerin hafıza etkili polinomsal temelbant önbozunum tekniğiyle doğrusallaştırılması
  1. Tez No: 313815
  2. Yazar: GÖZDE ERDOĞDU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞİMŞEK DEMİR, YRD. DOÇ. DR. A. HAYRETTİN YÜZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Modern kablosuz iletişim sistemlerinde, daha çok kullanıcıyı desteklemek için spektral verimlilik göz önünde bulundurularak, yeni kiplenim türleri ortaya atılmıştır. Bu yeni işaretleryüksek tepe-ortalama güc¸ oranına sahip olduklarından doğrusal olmayan bozunumlara karşı çok hassastırlar. Sistemde doğrusal olmayan bozunumu yaratan ana kısım güç yükselteçtir. Güç yükselteçlerde, dorusallık ile verimlilik arasında bir ödünleşim vardır. Ancak, önbozunum teknikleriyle hem doğrusallık hem verimlilik elde edilebilir. Bu tezde, çeşitli önbozunum metodları anlatılmıştır ve yüksek avantajlarından ötürü hafıza etkili polinomsal temelbant önbozunum çalışılmıştır. Sonuçlar MATLAB'taki simulasyonlar ve deneyler ile elde edilmiştir. Gerçek bir güç yükselteç ile açık döngü test düzeneği kurulmuştur. Deneylerde, iki ton işaret, 8psk işaret ve pi/2 bpsk işaret kullanılmıştır. Hafıza etkisi dikkate alınarak ve alınmayarak bulunan önbozunum performansları karşılaştırılmış ve hafıza etkili önbozunumun üstünlüğü gösterilmiştir. Hafıza derinliği ve polinom derecesine göre önbozunum performansı da çalışılmıştır. Ayrıca, bir bant genişliği ve güçte modellenen bir önbozunum fonksiyonunun başka bant genişlikleri ve güçlerdeki performansı değerlendirilerek önbozunum model aralığı belirlenmiştir. Bu çalışmaların yanı sıra, önbozunum algoritmasının detayları ve pratikte karşılaşabilecek sorunlar anlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
In modern wireless communication systems, new modulation types are introduced in order to support more users by considering spectral efficiency. These new signals are sensitive to nonlinearity when they have high peak to average ratio. The main part in the system that causes nonlinearity is the power amplifier. For power amplifiers, between linearity and efficiency, there is a trade-off. However, by using predistortion techniques, both linearity and efficiency can be obtained. In this thesis, various predistortion methods are explained and memory polynomial digital predistortion is studied because of its great advantages. The results are obtained by simulations through MATLAB and experiments. An open loop test bench is built up with real amplifier. During experimental procedure, as input two tone signal, 8psk modulated signal and $\pi/2$ bpsk modulated signal are used. Predistortion with memory and memoryless predistortion performances are compared and superiority of the predistortion with memory is shown. Predistortion performance with respect to memory depth and polynomial order is also studied. Moreover, predistortion model range is investigated through evaluation of performance by applying predistorter function estimated at a specific bandwidth and power to other signals having different bandwidth and power. Besides these works, the details of predistortion algorithm and the problems that can be countered in practice are explained.