Linearization of RF power amplifiers with memoryless baseband predistortion method
RF güç yükselteçlerin hafızasız temelbant önbozunum yöntemi ile doğrusallaştırılması
  1. Tez No: 286123
  2. Yazar: TURUSAN KOLCUOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞİMŞEK DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Modern kablosuz iletişim sistemlerinde, sınırlı RF spektrumu kullanımının verimliliğini artırmak ve daha hızlı verileri destekleyerek kullanıcı sayısını artırmak için gelişmiş kiplenim teknikleri kullanılmaktadır. Bu teknikler, yüksek tepe-ortalama güç oranlarından dolayı doğrusal olmayan bozunumlara karşıı hassastırlar. Gönderici yapılarındaki doğrusal olmayan bozunumların temel kaynağı, göndericinin toplam verimlilik ve doğrusallığını belirleyen güç yükselteçlerdir. Verimlilikten ödün vermeden doğrusallığı artırmak için güç yükselteçleri doğrusallaştırma teknikleri bir seçenek olabilmektedir. Temelbant önbozunum yöntemi, karmaşıklıkve adaptasyona uygunluk açısından en optimum metodlardan biri olarak bilinmektedir. Bu tezde, hafıza etkisi olmayan farklı temelbant işaret önbozunum metotları araştırılmış ve benzetimlerle incelenmiştir. Başvuru çizelgeli ve polinomsal yaklaşımlar kıyaslanmış ve başvuru çizelgeli yaklaşımın daha iyi performansa sahip olduğu gözlemlenmiştir. İndeksleme, alıştırma dizileri ve alıştırma süreleri gibi parametreler değerlendirilmiştir. Gerçek yükselteç içeren açık döngü test düzeneği kurulmuş ve yükselteç modellemesine dayalı farklı bir başvuru çizelgeli önbozunum metodu önerilmiştir. Bu yaklaşım iki ton testi ve 8PSK data ile yapılan yan kanal gücü bastırma miktarları ile değerlendirilmiştir. Ayrıca, bazı başvuru çizelge parametreleri burada da incelenmiştir. Yaklaşımın farklı yükselteç sınıflarındaki performansı da gözlemlenmiştir. Bu çalışmaların yanısıra, bir önbozunum sisteminin tasarımı için gerekli olan önkoşullar belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In modern wireless communication systems, advanced modulation techniques are used tosupport more users by handling high data rates and to increase the utilization efficiency of thelimited RF spectrum. These techniques are sensitive to the nonlinear distortions due to theirhigh peak to average power ratios. Main source of nonlinear distortion in transmitter topologiesare power amplifiers that determine the overall efficiency and linearity of the transmitter.To increase linearity without sacrificing efficiency, power amplifier linearization techniquesmay be a choice. Baseband predistortion technique is known to be one of the optimum methodsdue to its relatively low complexity and its convenience for adaptation. In this thesis,dierent memoryless baseband signal predistortion methods are investigated and analyzed bysimulations. Look-Up Table(LUT) and Polynomial approaches are compared and LUT approachis found to be better in performance. Parameters, like indexing, training sequences andtraining duration are evaluated. An open loop testbench is built with a real amplifier and a differentLUT predistortion method that is based on amplifier modeling is offered. It is evaluatedby using two tone test and adjacent channel power suppression with 8PSK data. Also, someLook-Up Table parameters are re-investigated with the proposed method. The performances of the proposed method in different amplifier classes are observed. Along with these studies,a list of prerequisites for design of a predistortion system is determined.