Design and implementation of a VHF/UHF front-end using tunable dual band filters
Ayarlanabilir çift bantlı süzgeçler kullanılarak VHF/UHF ön-uç tasarımı ve uygulaması
  1. Tez No: 313816
  2. Yazar: FATİH ALACA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEVZAT YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Yeni nesil kablosuz iletişim sistemlerinde birden fazla frekans bandında çalışabilen cihazlara talep giderek artmaktadır. Bu durum, geniş bantlı, ayarlanabilir ön-uçlara ihtiyaç duyulmasına neden olmaktadır. Çok bantlı bir ön-uç tasarımında çift bantlı süzgeçlerin kullanımı bu tez çalışmasının ana içeriğini oluşturmaktadır. Aynı zamanda geniş bantlı bir düşük gürültülü yükseltece de ihtiyaç duyulmaktadır. Bu çalışmayı başarı ile tamamlayabilmek için sabit frekanslı geniş bantlı bir çentik süzgeç, ayarlanabilir çift bantlı bir filtre ve geniş bantlı bir düşük gürültülü yükselteç tasarlanarak üretilmiştir. Bu ön-ucun sağlaması gereken şartlar kazancı, kazanç düzgünlüğünü, istenmeyen işaret bastırmasını, frekans ayarlama aralığını, gürültü niteliğini ve doğrusallığı içermektedir. Bunlara ek olarak toplam güç tüketimi ve eleman sayısı da dikkate alınmıştır. Üretilen çift bantlı ön-ucun test sonuçları var olan tek bantlı ön-uçlarınkilerle karşılaştırılmıştır.İyi bir ayarlanabilir geniş bantlı süzgeç tasarlayabilmek için sadece merkez frekansını ayarlamak yeterli olmayacaktır. Bu süzgecin gürültü niteliği kaybıyla orantılı olduğu için, bir DGYden önce ön-seçici olarak kullanılması durumunda süzgecin kaybı sistemin genel gürültü niteliğini etkileyecektir. Eğer bir DGYden sonra kullanılırsa da süzgecin doğrusallığı önemli hale gelecektir. Bir bandgeçiren süzgeç geniş bir bantta ayarlandığı zaman bant genişliği önemli ölçüde değişir ve bu da istenmeyen sinyal bastırmasının bozulmasına neden olur. Bu nedenle, yeterli doğrusallık sağlanırken merkez frekansının, bant genişliğinin ve kaybın eş zamanlı kontrolü gerekir. Bunu başarabilmek için çift bandlı bir filtre tasarlanmıştır. Bu filtrenin ilk bandı 136MHz ve 174MHz arasında ayarlanabilirken ikinci bandı 380MHz ve 470MHz arasında ayarlanabilmektedir. Ayrıca düşük gürültülü, 136MHz ve 470MHz arasında uygun bir şekilde çalışan bir yükselteç tasarlanıp üretilmiştir. Sonuç olarak iki bantlı bir ön-uç başarıyla üretilmiştir.
Özet (Çeviri)
For the new generation wireless communication systems, there is an increasing demand for devices that covers more than one frequency band. This results in a need for wide-band tunable front-ends. The main objective of this study is to use dual band filters in the design of a multi-band front-end. A wide-band low noise amplifier is also required. To accomplish this project, a fixed frequency bandstop filter, a tunable dual-band filter and a wide-band LNA are designed and implemented successfully. The predefined specifications of this front-end include gain, gain flatness, spurious signal rejection, frequency tuning range, noise figure and linearity. Total power dissipation and number of elements are also taken into consideration. Test results of the manufactured front-end are compared with the results of existing single band front-ends.In order to design a good tunable wide-band filter, just tuning its center frequency will not be enough. The noise figure of this dual-band filter will be proportional to its insertion loss if it will be used as a pre-selection filter in front of a LNA. Hence its insertion loss will affect the overall noise figure of the system. If it will be used after the LNA, its linearity will be more important. When a bandpass filter is tuned over wide range of frequencies, its bandwidth varies significantly which leads to a degradation in rejection of the spurious signals. Therefore, there must be a simultaneous control of center frequency, bandwidth and insertion loss while providing enough linearity. In order to accomplish this mission, a filter that has two passbands is designed and implemented. The first passband is tunable between 136MHz and 174MHz while the second one is tunable between 380MHz and 470MHz. Also, the low noise amplifier works properly between 136MHz and 470MHz. As a result, a front-end that covers two bands is obtained.