Separation of arsenite and arsenate species from water by charged ultrafiltration membranes
İyonik ultrafiltrasyon membranları ile arsenit ve arsenatın sudan ayrılması
  1. Tez No: 313825
  2. Yazar: AYŞEGÜL SEZDİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TÜLAY ÖZBELGE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Arsenik birçok ülkede içme sularında bulunduğundan ve müsaade edilebilir derişim 10 ppb olduğundan, tüm dünyada sudan ayrılma yöntemleri üzerinde çalışılmaktadır. Arsenik suda ağırlıklı olarak arsenit [As(III)] ve arsenat [As(V)] formunda bulunur. Suyun pHsi değiştikçe, As(III) ve As(V)in iyon değerlikleri de değişmektedir. Bu çalışmada, farklı ultrafiltrasyon membranlarının; farklı pH, başlangıç derişimleri ve farklı iyonlar varlığında arsenik giderimi üzerindeki performansı araştırılmıştır. Arsenit ve arsenat iyonlarının suda bulunma dereceleri çözeltinin pH değerine göre değiştiğinden ayırma üzerinde Donnan ayırma prensibinin etkisi tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Arsenic is found in drinking waters in many countries and since maximum allowable concentration is as low as 10 ppb, there are many research efforts to separate it from water. Membrane methods are used more and more widely in separation operations in recent years. Arsenic is mainly present in water as arsenite [As(III)] and arsenate [As(V)]. As pH of water changes, valence states of As(III) and As(V) change. In this study, the performance of different ultrafiltration membranes for arsenic removal from water was investigated at different pH values, different feed concentrations and presence of other anions. Donnan exclusion effect on separation was discussed since distribution of arsenite and arsenate anions change in water due to change in pH of the solution.