Location analysis of the Mobile/24 emergency service vehicles of a case company
Vaka şirketinde Mobil/24 acil servis araçlarının lokasyon analizi
- Tez No: 313826
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. CEM İYİGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu çalışmanın amacı, Man Kamyon ve Otobüs Ticaret A.Ş.'nin acil servis merkezlerinin lokasyonlarını ve her bir merkezdeki mobil/24 acil servis araçlarının sayısını planlayarak, gelen aramalara istenilen süre içinde cevap vermesini (Mobil/24 acil servis aracının arızalı araç başına varmasını) sağlamaktır.Firmanın hedefi gelen aramalara 90 dakika içinde cevap vermektir. Eğer acil servis merkezi gelen aramalara 90 dakika içinde cevap veremezse, aramalar 180 dakika içinde cevaplanmalıdır. Firma tarafından daha önceden belirlenmiş olan kalite hizmet düzeylerine göre en fazla sayıda aramayı90 dakika içinde ve gelen bütün aramaları 180 dakika içinde cevaplamak için olasılıksal programlama yaklaşımını öneriyoruz.Önerilen model önceki acil servis merkezlerine ek olarak açılacak yeni acil servis merkezlerinin lokasyonlarını ve bu merkezlere atanacak araçları belirlemektedir.Çalışmaya kaynak olan veri, firmanın Şubat 2008 ve Aralık 2010 tarihleri arasında gerçekleşen acil servis çağrılarıdır. Firmanın Türkiye'ye dağılmış, toplam 30 adet acil servis merkezi bulunmaktadır. Firmaya ait veriler kullanılarak firmanın gelen aramalara cevap verme süresinde istediği hedefi mevcut sayıdaki acil servis merkezleri ile sağlayıp sağlayamadığı incelenmiştir. İstenilen hedef doğrultusunda acil servis merkezlerinin sayısında ve ya lokasyonlarında gereken düzenlemeler önerilmiştir. Ayrıca, hedefler için farklı kalite hizmet düzeylerine göre değişik senaryolar oluşturulmuş ve bu parametrelerin amaç üzerindeki etkileri gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is planning the locations of emergency centers (ECs) as well as the number of vehicles in each EC of Corporation, Man Truck and Bus Group, to respond to the calls (arrival of the mobile/24 emergency service vehicle to the broken vehicle) within the desired time. The company aims to respondto the calls within 90 minutes. If the EC cannot respond to the calls within 90 minutes, they should be satisfiedwithin 180 minutes. We propose a probabilistic programming approach to maximize the number of responded calls in 90 minutes while responding to all the calls in 180 minutes. The model determines the locations of the new ECs addition to the existing ones and also the number of vehicles assigned to those centers. The data source to this study is the emergency service calls of the company within February 2008 and December 2010. There are 30 ECs of the company distributed all over Turkey. By using the data, it is examined if the company can get closer to its target in responding to the calls with the current ECs. Necessary changes are proposed in the number and the locations of emergency centers for the desired target. Furthermore, several scenarios for targets with different quality service levels are generated and the effects of these parameters on the objective are observed.