Experimental investigation of boundary layer separation control using steady vortex generator jets on low pressure turbines
Daimi girdap üretici jet kullanarak düşük basınçlı türbin üzerinde sınır tabakası ayrılması kontrolünün deneysel incelenmesi
- Tez No: 313838
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DİLEK FUNDA KURTULUŞ, YRD. DOÇ. DR. OĞUZ UZOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Havacılık Mühendisliği, Aeronautical Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Havacılık ve Uzay Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışma, düşük Reynolds sayılı akışlarda düşük basınçlı türbin kanadının emme yüzeyinde oluşan laminer ayrılma baloncuğunun kontrolünde daimi girdap üretici jet üfleme metodunun etkinliğinin deneysel olarak incelenmesinin sonuçlarını sunmaktadır. Üfleme metodu beş kanattan oluşan düşük hızlı bir kaskat düzeneğinin ortasındaki test kanadı üzerine, kanadın en düşük basınç noktası göz önüne alınarak yerleştirilmiştir. Düşükten yükseğe üç farklı üfleme katsayısı ile çalışılmıştır. Kanat yüzeyi basınç ölçümü ve Parçacık İmge Hızölçer metotları kullanılmıştır. Sonuçlar, laminer akım baloncuğunun yok edildiğini göstermektedir. Düşük hızlı üflemelerde çok ince olsa da bir ayrılma bölgesi gözlemlendiği için tam gelişmiş yüzeye yapışık bir sınır tabakası isteniyorsa üfleme katsayısı seçimi uygun bir şekilde yapılmalıdır.
Özet (Çeviri)
This thesis presents the results of an experimental study that investigates the effects of steady vortex generator jets (VGJs) integrated to a low pressure turbine blade to control the laminar separation bubble occurring on the suction surface of the blade at low Reynolds numbers. The injection technique involves jets issued from the holes located near the suction peak of the test blade which is in the middle of a five-blade low speed linear cascade facility. Three injection cases are tested with different blowing ratio values ranging from low to high. Surface pressure and particle image velocimetry (PIV) measurements are performed. The results show that steady VGJ is effective in eliminating the laminar separation bubble. Also it is observed that to have fully developed attached boundary layer, blowing ratio should be chosen accordingly since a very thin separation zone still exists at low blowing ratios.