Matrix fracture interaction in sandstone rocks during carbon dioxide, methane and nitrogen injection
Kumtaşı kayaçlarda karbondioksit, metan ve nitrojen enjeksiyonu sırasındaki matriks çatlak etkileşimi
  1. Tez No: 313839
  2. Yazar: SEVTAÇ BÜLBÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT PARLAKTUNA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Petrol ve Doğal Gaz Mühendisliği, Petroleum and Natural Gas Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Petrol ve Doğal Gaz Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 185
Özet
Çalışmanın amacı, çatlaklı bir sistemde CO2, CH4 ve N2 enjeksiyonu sırasında meydana gelen matriks-çatlak etkileşimi, gaz-petrol gravite drenajı ve difüzyon mekanizmalarını incelemektir. Enjekte edilen gaz türünün, başlangıç gaz doymuşluğunun ve difüzyon katsayısının petrol kazanımı üzerindeki etkileri deney ve simülasyon çalışması ile incelenmiştir.Deneysel çalışma sırasında, Berea kumtaşı karotlar karot tutucuya yerleştirilmiş ve karotun etrafında kalan boşluk karotu çevreleyen bir çatlak olarak değerlendirilmiştir. Sistem CO2, N2 ve CH4 gazları ile 250 psi basınç değerinde tutulmuştur. Sistem sıcaklığı, rezervuar sıcaklığı değeri olarak alınan 70 ? C'dir.Benzer başlangıç doymuşluklarına sahip karot örnekleri ile yürütülmüş deneyler sonucunda en yüksek kazanım değeri CO2 ile yürütülmüş deneyde elde edilmiştir. Kazanım sıralamasında CO2 deneyinden sonra sırasıyla CH4 ve N2 deneyleri gelmektedir. n-dekandaki en yüksek çözünürlük değerinin CO2'ye ait olması ve CO2 ile CO2-n-dekan karışımı arasındaki yoğunluk farkı, bu sonuçların nedeni olarak değerlendirilmiştir.n-dekan ve tuzlu su ile doyurulmuş karot ile yapılan başlangıç gaz doymuşluğu bulunan ve bulunmayan CO2 enjeksiyonu testleri, matrikste başlangıç gaz doymuşluğu bulunmasının kazanımı arttırdığını göstermektedir.CMG (Computer Modeling Group Ltd.) WinProp (Microsoft Windows? based Phase-Behavior and Fluid Property Program) ve GEM (Generalized Equation-of-State Model Compositional Reservoir Simulator) kullanılarak bir simülasyon çalışması yapılmıştır. Başlangıç gaz doymuşluğu ile yürütülen CO2 deneyinin simülasyon sonuçları, üretimin son aşamalarında gaz petrol gravite drenajının baskın etkisinin azaldığını ve difüzyonun daha etkin bir hal aldığını göstermektedir. Simülasyon çalışması, petrolün matriksteki ani ve keskin azalmasını göstermektedir, Matriksteki petrol çatlaklara göç etmekte ve gaz enjeksiyonu ile gaz petrol gravite drenajının sonucu olarak aşağı doğru hareket etmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to investigate matrix-fracture interaction, gas oil gravity drainage (GOGD) and diffusion mechanisms with CO2, N2 and CH4 gas injection in a fractured system. Effects of injected gas type, initial gas saturation and diffusion coefficient on oil recovery are studied by an experimental and simulation work.In the experimental study, Berea sandstone cores are placed in a core holder and the space created around the core is considered as a surrounding fracture. System is kept at a pressure of 250 psi by CO2, N2 and CH4 gases and at a reservoir temperature of 70 ? C.Experiments with cores having similar initial saturations resulted in the highest n-decane recovery in CO2 experiment followed by CH4 and N2. The highest solubility of CO2 in n-decane and density difference between CO2 and CO2-n-decane mixture are considered as the reason of results.CO2 injection tests with n-decane and brine saturated core with and without initial gas saturation indicate that availability of initial gas saturation in matrix increased recovery.A simulation study is continued using CMG (Computer Modeling Group Ltd.) WinProp (Microsoft Windows? based Phase-Behavior and Fluid Property Program) and GEM (Generalized Equation-of-State Model Compositional Reservoir Simulator). Simulation results of CO2 experiment with initial gas show that dominant effect of GOGD decreases and diffusion becomes more effective at final production stages. Simulation study indicates an immediate, sharp decrease in oil saturation in matrix. Oil in matrix migrates into fractures and moves downward as a result of GOGD with gas injection.