The effects of local conservation capacity to the maintenance of historic city centers as a governance process: Gaziantep and Şanlıurfa case study areas
Tarihi kent merkezlerinin bir yönetişim süreci olarak düzenli bakım-onarımında yerel koruma kapasitesinin etkileri; Gaziantep ve Şanlıurfa örnek çalışma alanları
  1. Tez No: 313842
  2. Yazar: BURAK BELGE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NUMAN TUNA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 366
Özet
Türkiye?de tarihi kent merkezlerine uygulanmış veya uygulanmakta olan birçok benzer nitelikte koruma çalışması olmasına rağmen, kentsel koruma çerçevesinde değerlendirdiğimizde bazı tarihi kent merkezleri diğerlerine göre daha iyi durumdadır. Koruma söylevi tarihi kent merkezlerinin korunmasını farklı aktörlerin ortak ve sürdürülebilir bir sorumluluğu olarak tanımlamaktadır. Bu noktada, yerellik, ba?ka bir ifade ile yerel aktörler, tarihi çevre ile olan yakın ve doğrudan ili?kileri nedeni ile vazgeçilmez bir role sahiplerdir. Fakat tarihi kent merkezlerinde yerel aktörlerin ortak sorumluluklarına dayanan bir paylaşım / synergy geliştirilmesinde yerel kapasitelerle ilişkili problemler bulunmaktadır. Bu nedenle, çalışma temel olarak ?Tarihi kent merkezlerinin bir yönetişim süreci olarak düzenli bakım-onarımında yerel koruma kapasitesinin rolü nedir?? sorusuna odaklanmıştır.Çalışma konuyu temel olarak iki boyutta tartışmaktadır. Birinci boyut, yerel otoritelerin ve yerel halkın kapasitelerinin bir bileşeni olarak tanımlanan ?yerel koruma kapasitesi? kavramıdır. İkinci boyut ise tarihi yapıların korunmasına imkân tanıyan ve sadece otoriteler tarafından uygulanan sağlıkla?tırma projeleri ile sınırlı kalmadan yerel halk tarafından uygulanan müdahaleleri de kapsayan ?kentsel bakım-onarım? kavramıdır. Çalı?manın yöntemi örnek çalışma alanlarının karşılaştırılmasına dayanan bir yapıda kurgulanmıştır. Karşılaştırma değişen düzeylerdeki yerel koruma kapasitelerinin, düzenli kentsel bakım-onarımın başarısı üzerindeki etkileri ile yapılmaktadır. Sonuç olarak, tanımlanan çerçeve içerisinde, Gaziantep ve Şanlıurfa Tarihi Kent Merkezlerindeki yerel koruma kapasitesi yerel yönetişimin bir biçimi olarak düzenli kentsel bakım-onarımı karşılaştırmalı bir biçimde değerlendirmiştir.
Özet (Çeviri)
In Turkey, although there are many similar implemented or ongoing conservation interventions, some of historic city centers are in better condition than other ones in terms of urban conservation. Conservation discourse describes the conservation of historic city centers as a shared and sustaining responsibility of various actors. At that point, locality is essential because of near and directs relations with historic environment. However, there are basic problems to develop a synergy based on shared responsibilities of local actors in historic centers. Therefore, the study focuses on the question of ?What is the role of local conservation capacity in the maintenance of historic city centers as a governance process?.The study essentially discusses two issues, local conservation capacity, which is determined as an amalgam term of capabilities of local authority and local community, and urban maintenance, which is used in widening context to determines not only rehabilitation projects, but also interventions of local community let to survive of historic buildings. The method of the study is established as a comparative structure bases on case study researches. Comparisons are made between varying levels of local conservation capacity to determine their relations with success in urban maintenance. As a result, in defined context, the historic city centers of Gaziantep and ?anlıurfa are studied as case study areas to evaluate success in urban maintenance as a function of local governance in terms of local conservation capacity.