Upgrading the old: The adaptation of traditional residential buildings to the contemporary life
Eskiyi güncelleme: Geleneksel konutların çağdaş yaşama uyarlanması
  1. Tez No: 313843
  2. Yazar: DENİZ AVCI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. A. GÜLİZ BİLGİN ALTINÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Restorasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 243
Özet
Geleneksel konutlar, Türkiye'nin kültürel mirasının önemli bir bölümünü oluşturmaktadır. Ancak, çoğu durumda, bu yapılar değerleri göz ardı edilerek yapılan gelişigüzel müdahaleler ile terk edilme, ihmal ve hatta yıkım problemlerine maruz kalmaktadırlar. Bu sorunları önlemek için, bu yapıların bir yandan değerleri ve kültürel önemleri sürdürülürken, bir yandan da çağdaş yaşama göre 'güncellenmeleri' gerekmektedir. Bu güncelleme sürecinde, en önemli sorunlarla çağdaş yaşam standartları ve kullanıcıların beklentilerine göre yaşam mekânlarının yeniden işlevlendirilmesi ve ıslak mekânların oluşturulması sırasında karşılaşılmaktadır.Bu nedenle, bu tez, geleneksel konutların çağdaş yaşama göre güncellenebilmeleri için, işlevsel düzenleme ve yeni servis mekânlarına odaklanarak, izlenmesi gereken süreç, içerik, yöntem ile koruma ve tasarım kriterlerini önermektedir. Önerilen yöntem, İstiklal Mahallesi, Ankara'dan seçilmiş üç yapı üzerinde değerlendirilmektedir. Tez kapsamında önerilen süreç, içerik, yöntem ve tasarım / koruma kriterlerinden hareketle, seçilmiş yapıların işlevsel düzenlemesi çalışılmış, servis mekânlarına ilişkin, uygulama detayları dâhil olmak üzere, tasarım ve uygulama önerileri getirilmiştir.Sonuç olarak bu tez, hem mevcut geleneksel yapıların mekânsal özellikleri ile kullanıcıların çağdaş konutlardaki beklentilerini karşılayacak mekânlardan daha fazlasını sunduklarını; hem de hassas ve bilinçli bir yaklaşımla çağdaş standartlara uygun servis mekânlarının bu yapılarda yer alabileceğini ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
Traditional residential buildings constitute an important part of Turkey?s cultural heritage. However, in most of the cases, these buildings face with the problems of arbitrary alterations disregarding their values, abandonment, neglect and even demolition. To prevent these problems, they need to be 'upgraded' to the contemporary life, while sustaining their values and cultural significance. During this 'upgrading' process, the most common and important problems are faced with during the re-functioning of the existing spaces and the provision of the service spaces according to the contemporary living standards and expectations of users.Therefore, this thesis proposes the process, content, method and criteria for conservation and design for upgrading traditional residential buildings to the contemporary life, focusing on the existing and expected functional layout and new service spaces. The proposed method is assessed on three selected cases from İstiklal District, Ankara. Based on the proposed process, content, method and design/conservation criteria within this thesis, the functional layouts are studied and the service spaces are designed, including implementation details for the selected cases.As a conclusion, this thesis revealed that the spatial properties of the traditional residential buildings can offer even more than the spaces that the inhabitants can expect from a contemporary house, while the service spaces with contemporary standards can also be provided with a conscientious approach.