Menfez yapımında karşılaşılan hidrolik ve yapısal sorunlar ile yer seçim kriterlerinin analizi ve çözüm önerileri
Analysis of hydraulic and structural problems encountered in culvert construction and site selection criteria, with proposed solutions
- Tez No: 939405
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERTUĞRUL ESMERAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 164
Özet
Menfez, karayolları ve diğer yapıların altında su akışını yönetmek için temel altyapı olarak hizmet verir. Genellikle, özel toprak özellikleri veya diğer koşullar nedeniyle sınırlı olan bölgelerde inşaat faaliyetleri için istikrarlı bir temel olarak kullanılırlar. Bu çalışma, menfezlerin inşaat süreçlerini, temel konuları, yer seçim kriterlerini ve çözümlerini içermektedir. İlk değerlendirme ve tasarım toprak özellikleri, hava koşulları ve topografya gibi yerel koşulların değerlendirilmesi, menfez köprülerin ön tasarımında hayati öneme sahiptir. Yapının yapısal ve çevresel gereksinimler göz önüne alınarak tasarlanması, amaçların belirlenmesi ve gerekli boyutların belirlenmesi, alan araştırmaları ve saha çalışmaları gerektirir. Yer hazırlığı temel ve alanın temizlenmesini, fiziksel engellerin kaldırılmasını ve kurulum için gerekli temellerin oluşturulmasını içerir. Zeminin düzeltilmesi, kazı ve toprak işleri, yer altı veya yüzey alanları oluşturmak için gereklidir. Çevresel koruma önlemleri ve su, elektrik ve kanalizasyon sistemleri gibi gerekli altyapının kurulması, işçiler ve ekipman için güvenlik önlemlerinin sağlanması gerekir. Mühendislik hesaplamaları ve malzeme seçimi yapının su basıncına ve kanal yüklerine dayanabileceğinden emin olmak için gereklidir. Çevresel faktörlere ve proje gereksinimlerine göre uygun malzemeler seçilir. Sıcaklık değişiklikleri ve hava koşullarının etkileri gibi çevresel koşullar da dikkate alınmalıdır. Menfez köprü inşaatı için yer seçimi, birçok faktöre bağlıdır. Farklı dönemlerdeki su akışının hacmi ve yoğunluğu dikkate alınmalı ve seçilen alan, bu akışları karşılayabilecek uygunlukta olmalıdır. Ayrıca, kanalizasyon sorunları gibi durumlar menfez köprü ihtiyacını artırabilir. Yer seçiminde, çevredeki engeller, ağaçlar, binalar ve enerji hatlarının etkisi göz önünde bulundurulmalıdır. Bunun yanında, yerel ihtiyaçlar, yol yapımı, demiryolu güzergahları ve şehirsel gelişim gibi unsurlar da değerlendirilmelidir. Çevresel etkiler açısından ise su akışı desenleri, ekolojik denge ve su kaynaklarının korunması önemli rol oynar. Bakım ve yükseltme menfez köprü önemli bir hasar veya tıkanma yaşarsa, yeniden inşa ve güçlendirme gerekebilir. Bu, yapısal onarımları, zayıf bileşenlerin değiştirilmesini ve dayanıklı malzemeler kullanılarak yapının güçlendirilmesini içerir. Menfez köprünün kapasitesinin arttırılması veya çevresel drenaj sisteminin iyileştirilmesi gerekli olabilir. Kanalların temizlenmesi, yeni drenaj sistemlerinin eklenmesi ve engellerin kaldırılması gibi önlemler, drenaj verimliliğini artırmak için önemlidir. Su akışını düzenleyen taşkınlar, taşkın yolları gibi yapıların oluşturulması, menfez köprü üzerindeki basıncı azaltabilir. Tasarım, inşaat ve bakım aşamalarında ilgili standartların ve uygun mühendislik yöntemlerinin kullanılması gereklidir. Bu kapsamlı yaklaşım, etkili bir tasarım, inşaat ve bakımı sağlayarak su yönetimine ve altyapı gelişimine katkıda bulunur.
Özet (Çeviri)
Box culverts serve as essential infrastructure for managing water flow beneath roads and other structures. Generally, they are used as a stablo foundation for construction activities in areas limited by specific soil properties or other conditions. This study includes the construction processes of box culvert, fundamental issues, site selection criteria, and solutions. Initial assessment and design evaluating local conditions, including soil properties, weather conditions, and topography, is crucial in the preliminary design of box culvert. Designing the box culvert considering structural and environmental requirements, determining objectives, and necessary dimensions require field surveys and site studies. Site preparation is fundamental and involves clearing the area, removing physical obstacles, and creating necessary foundations for installation. Leveling the ground, excavation, and earthworks are necessary for creating underground or surface spaces, along with environmental protection measures and installing required infrastructure such as water, electricity, and sewage systems, while ensuring safety measures for workers and equipment. Engineering calculations and material selection engineering calculations are essential to ensure the structure can withstand water flow pressures and channel loads. Suitable materials, such as reinforced concrete or stainless steel, are selected based on environmental factors and project requirements. Environmental conditions, such as temperature changes and weather effects, must also be considered. Site selection considerations for box culvert construction depend on various factors. Evaluating the volume and intensity of water flow during different periods, such as heavy rainfall or snowmelt, is crucial. The selected site should be able to withstand these water flows. Factors such as drainage issues may necessitate the construction of box culvert, especially in areas with blocked or problematic drainage channels. Any existing obstacles, such as trees, buildings, power lines, must be considered, and their impact on water flow assessed. Local needs, such as road construction, railway routes, urban development, also influence site selection. Environmental impacts, including water flow patterns, ecology, and water resource conservation, should be evaluated. Maintenance and upgrading if a box culvert experience significant damage or obstruction, it may require reconstruction and reinforcement. This includes structural repairs, replacement of weak components, and strengthening the structure using resistant materials. Increasing the culverts capacity or improving the surrounding drainage system may be necessary for effective water management. Measures such as cleaning channels, adding new drainage systems, and removing obstacles are essential for improving drainage efficiency and reducing pressure on the box culvert. Implementing measures like overflows, spillways, or other structures can regulate water flow and reduce pressure on the box culvert. Compliance with relevant standards and the use of appropriate engineering methods are essential in design, construction, and maintenance. This comprehensive approach ensures effective design, construction, and maintenance of box culverts, contributing to efficient water management and infrastructure development.