The design and development of an online professional development material for science and technology teachers on assessment and evaluation
Ölçme ve değerlendirme konusunda fen ve teknoloji öğretmenleri için çevrim-içi mesleki gelişim materyalinin tasarımı ve geliştirilmesi
  1. Tez No: 313865
  2. Yazar: NEŞET MUTLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGÜL YILMAZ TÜZÜN, PROF. DR. M. YAŞAR ÖZDEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 219
Özet
Bu çalışmanın amacı, fen ve teknoloji öğretmenlerinin yapılandırmacı öğrenmedeki ölçme ve değerlendirme konularına yönelik sorunlarını çözmek için bir çevrimiçi mesleki gelişim materyali tasarlamak ve geliştirmektir. Bu amaçla, bu öğretici materyalin tasarım, geliştirme ve geçerliliğinin sınanmasında tasarım ve geliştirme araştırma yöntemi kullanılmıştır. Araştırma iki kısımdan oluşmaktadır. Birinci kısımda, çevrimiçi mesleki gelişim materyalinin tasarımı ve geliştirilmesi gerçekleştirilmiştir. Bu kısımda, üç faz halinde hızlı prototipleme yöntemiyle birlikte ADDIE tasarım modeli kullanılmıştır. Bu prototiplere yönelik fen ve teknoloji öğretmenlerinin algı ve tutumlarını ölçmek için yarı yapılandırılmış görüşme soruları, internet öğreticisi tutum ölçeği, ve ürün değerlendirilmesi için kontrol listesi toplamda 21 fen ve teknoloji öğretmenine uygulanmıştır. Bu veriler, katılımcıların bu prototipler hakkındaki görüşlerini ortaya çıkarmak ve bu görüşlere göre prototipler üzerinde gerekli ayarlamaları yapmak için hem nitel hem de nicel olarak analiz edilmiştir. İkinci kısımda, bu materyalin son sürümünün geçerliliği değerlendirilmiştir. Bu fazda, alternatif ölçme ve değerlendirme metodları hakkında bir öz yeterlik anketi ve material geçerliliği için bir kontrol listesi kullanılmıştır. Bu enstrümanlar çevrimiçi mesleki gelişim materyalinin hem kullanımı öncesi hemde sonrasında uygulanmıştır. Çevrimiçi mesleki gelişim materyalinin kullanımı sonrasında katılımcıların alternative ölçme ve değerlendirme araçları hakkındaki algıları, bilgileri ve uygulamalarında ne gibi değişiklikler olduğunu ortaya çıkarmak için betimsel veri analizi yapılmıştır. Araştırma sonucu katılımcıların çevrimiçi mesleki gelişim materyalinin içerik, tasarım ve kullanılabilirlik konularında ilgi ve tutumlarını ortaya çıkarmıştır. Buna ek olarak, materyalin geçerliliğinin değerlendirilmesi, katılımcıların algılanan-bilgilerinde, sınıf içi uygulamalarında, öz-yeterlik algılarında, ve alternatif ölçme metotlarının sınıf içinde kullanımı konusundaki görüşlerinde pozitif değişimler olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to design and development of an online professional development material for science and technology teachers in order to solve their problems related with assessment and evaluation issues of constructivist learning. For this purpose, design and development research method was used in design, development and validation of this instructional tool. Research has been performed in two parts. In the first part, design and development of online professional development material was carried out. In this part, ADDIE model with rapid prototyping procedure was used in three phases. To gather science and technology teachers? perceptions and attitudes towards prototypes, semi-structured interview schedule, Internet Tutorial Attitude Questionnaire, and a Checklist for Product Evaluation was conducted to 21 science and technology teachers in total. These data were analyzed using both qualitative and quantitative methods to reveal considerations of science and technology teachers about these prototypes and to make adjustments on these prototypes accordingly. In second part, final version of this material was evaluated. In this phase, researcher used self-efficacy questionnaire about alternative assessment and evaluation methods and a checklist for material validation. These instruments were administered both before and after use of final version of online professional development material. Descriptive data analysis was conducted to reveal differences in participants? perceived-knowledge, beliefs, and applications about alternative assessment and evaluation methods after use of online professional development material. Research results disclosed participants? beliefs and attitudes towards content, design and usability issues of online professional development material. Besides, validation of online professional development material revealed positive changes in participants? perceived-knowledge, their classroom practices, self-efficacy beliefs and their perceptions about appropriateness of alternative assessment methods? usage in classroom.