Dijital göçebeler için bütünleşik ortak yaşam ve çalışma alanlarına yönelik tasarım stratejilerinin belirlenmesi
Defining design strategies of combined coliving and coworking spaces for digital nomads
- Tez No: 961169
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGE CORDAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, İç Mimari ve Dekorasyon, Architecture, Interior Design and Decoration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Mimari Tasarım Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 163
Özet
Teknolojik gelişmeler ve modern yaşamın getirileri ile birlikte seyahat, yaşam ve çalışma dinamikleri değişim göstermiş ve yeni göçebe yaşam tarzları ortaya çıkmıştır. Bilgi ve iletişim teknolojilerindeki gelişmelerle birlikte dünyada hızla yayılan“dijital göçebelik”, bir mekâna bağımlı olmadan internet bağlantısı olan her yerde dizüstü bilgisayar ile çalışma ve aynı zamanda turizm faaliyetlerinde bulunma olarak tanımlanmaktadır. Sayıları gün geçtikçe artan ve kalıcı bir ofis ve ev ortamına bağımlı olmayan dijital göçebelerin yaşam ve çalışma alanı tercihleri çeşitlenmekle birlikte, kısa süreli konaklama hizmeti veren bütünleşik ortak yaşam ve çalışma alanlarına olan talep artmaktadır. Bu kapsamda çalışmanın amacı, iç mimarlık disiplini çerçevesinde, dijital göçebelerin mekânsal, duygusal, sosyal, ekonomik, kültürel ve teknolojik ihtiyaçlarına yönelik bütünleşik ortak yaşam ve çalışma alanlarının iç mekân tasarım stratejilerini belirlemektir. Çalışmada,“Dijital göçebelerin ortak yaşam ve çalışma alanlarında kullanıcı ihtiyaçları nelerdir?”,“Bütünleşik ortak yaşam ve ortak çalışma alanlarında, tasarım stratejileri nelerdir?”sorularına cevap aranmaktadır. Tez çalışmasının kavramsal ve teorik alt yapısını oluşturmak adına, dijitalleşme ekseninde yeni göçebe yaşam biçimleri incelenmiştir. Bu kapsamda ilk olarak yeni göçebelik kavramı tanımlanmış, sonrasında yeni göçebe yaşam ve çalışma biçimleri, dijital göçebelik ve ortak yaşam ve ortak çalışma alanlarına değinilmiştir. Dijital göçebeliğin tanımı, kavramsal çerçevesi ve yaşam tarzı üzerinde durulmuş, yeni göçebe yaşam ve çalışma mekânları olan ortak yaşam ve çalışma alanlarına yönelik literatür araştırmasına yer verilmiştir. Bütünleşik ortak yaşam ve çalışma alanlarının tasarım stratejilerini belirlemede altlık oluşturabilmek amacıyla Lizbon (Portekiz), Bali (Endonezya), Chiang Mai (Tayland), Lanzarote (İspanya) ve Amsterdam (Hollanda) bölgelerinden seçilen ve dijital göçebelere yönelik hizmet veren bütünleşik ortak yaşam ve çalışma alanlarına ilişkin beş örnek tesis; marka kimliği, mekân organizasyonu ve kullanımı ve iç mekân atmosferi başlıkları altında analiz edilmiştir. Örnek incelemeleri sonucunda, dijital göçebelere yönelik bütünleşik ortak yaşam ve çalışma alanlarında; topluluk hissi yaratılması, yerel kültür ve kimlikle etkileşim kurulması, konfor yaratılması, yaşam alanlarında mahremiyet sağlanması, mekânsal esneklik ve yaşam alanında ev hissi yaratan iç mekân atmosferi gibi başlıca tasarım karar ve stratejilerinin uygulandığı görülmüştür. Çalışmada, dijital göçebelerin bütünleşik ortak yaşam ve çalışma alanlarına dair ihtiyaçlarını belirlemek amacıyla bir örnek çalışma gerçekleştirilmiştir. Öncelikle, çalışmaya gönüllülükle katılım sağlayan katılımcı grup belirlenmiştir. Katılımcı gruba dijital göçebelerin sık kullandığı sosyal medya platformları, tez yazarının kişisel bağlantıları ve kartopu tekniği ile ulaşılmıştır. Çalışma kapsamında veriler, iki aşamada toplanmıştır. Veri toplamanın ilk aşamasında, İstanbul Teknik Üniversitesi İç Mimari Tasarım Uluslararası Yüksek Lisans Programı (IMIAD) kapsamında yürütülen Interior Architecture Project III dersine entegre edilen Seminer II dersinde gerçekleştirilen seminer kapsamında elde edilen verilere yer verilmiştir. İkinci aşamada, görüşme tekniği ile veri toplanmıştır. İki adımda gerçekleştirilen görüşmelerin ilk adımını oluşturan pilot çalışma kapsamında, sekiz dijital göçebe katılımcı ile yarı yapılandırılmış sorular içeren çevrimiçi ön görüşmeler yapılmış ve katılımcıların yaşam tarzı motivasyonları, konaklama ve çalışma alanı tercihleri ve sosyal ihtiyaçlarına yönelik veri elde edilmiştir. İkinci adımda, dijital göçebelik yaşam tarzını benimsemiş 15 katılımcı ile çevrimiçi ve yüz yüze olarak yarı yapılandırılmış görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Elde edilen demografik veriler, yüzdelik değerler ile açık uçlu sorular ise içerik analizi ile analiz edilmiştir. Çalışma sonuçları, literatür ile karşılaştırılmış ve değerlendirilmiştir. Çalışmaya katılan dijital göçebeler; yaş, cinsiyet, meslek vb. açısından farklı demografik arka planlara sahip, çoğunlukla genç, bireysel seyahat eden, zaman zaman ise partnerleri veya arkadaş grupları ile hareket eden bireylerden oluşmaktadır. Temel motivasyonları özgürlük olan bu bireyler, yüksek hareketlilik ile dinamik bir yaşam tarzı sürdürmekte; buna rağmen kişisel rutinler ve alışkanlıklar aracılığıyla aidiyet ve denge kurma ihtiyacı hissetmektedir. Katılımcıların çoğu, mahremiyet, konfor, ekonomik sebepler ve özel alan ihtiyacından dolayı konaklama biçimi olarak daire kiralamayı tercih etmektedir. Bütünleşik ortak yaşam ve çalışma alanları, sosyalleşme ve paylaşımlı çalışma ortamları açısından avantajlar sunsa da, mahremiyet eksikliği ve pahalılık gibi nedenlerle her zaman tercih edilmemektedir. Katılımcıların yaşam alanı tercihlerinde; ev hissinin yaratılması, mekânı güzelleştirme/kendileme, kişiselleştirme imkanı ve kültürel entegrasyon önem arz ederken; mekân organizasyonu ve kullanımı açısından gerçekleştirilen eylemlere ilişkin özel ve ortak alanlara duyulan ihtiyaç öne çıkmaktadır. Çalışma alanı tercihinde ise odaklanma, sosyalleşme, esneklik ve teknolojik altyapı ihtiyaçları belirleyici olmaktadır. Sosyalleşme ve toplu çalışma için paylaşımlı alanlar tercih edilirken; bireysel çalışma ve odaklanma için ise özel alanlar tercih edilmektedir. Ortak çalışma alanları motivasyon, topluluk hissi ve rutin oluşturma açısından tercih edilmekle birlikte; pahalılık, gürültü ve odaklanma zorluğu gibi olumsuz yönlere de sahiptir. Çalışma alanlarında esnek mekân organizasyonu, açık/yarı açık plan şeması ile birlikte bireysel ve ortak kullanıma uygun alanlar öne çıkmaktadır. Dijital göçebelerin sosyalleşme deneyimini ise topluluk hissi ve yerel halkla etkileşim oluşturmaktadır. Yerel halk ile etkileşim dil bariyeri ve entegrasyon zorlukları nedeniyle sınırlı olup; bu durum, ortak yaşam ve çalışma alanlarında önemli bir eksiklik olarak açığa çıkmaktadır. Fiziksel ve dijital ortamlarda genellikle yüzeysel ve sınırlı sosyal bağlar kurulmakta; çalışma alanlarında genellikle büyük topluluklarla sosyalleşme tercih edilirken, yaşam alanlarında mahremiyet arayışı belirginleşmektedir. Bu kapsamda tez çalışmasında, bütünleşik ortak yaşam ve çalışma alanlarına ilişkin dokuz strateji belirlenmiştir: Lokasyon seçimi, ekonomik çözümlerin üretilmesi, sosyalleşme ve topluluk oluşturma, yerel kültür ile etkileşim, optimum konfor koşullarının sağlanması, kullanıcı ihtiyaçlarına uygun iç mekân atmosferinin yaratılması, özel ve kamusal alan kullanımı, mekânsal esneklik, adapte edilebilir mobilya ve aksesuarların seçimi ve yerleştirilmesi. Katılımcı sayısının sınırlılığı ve belirli bir zaman diliminde veri toplanması bu çalışmanın kısıtlarını oluşturmaktadır. Dijital göçebeler için bütünleşik ortak yaşam ve çalışma alanlarının iç mekâna yönelik tasarım stratejilerini belirleyen bu tez çalışmasının, gelecek araştırmalara hem teorik hem de uygulama anlamında katkı sağlaması hedeflenmektedir. Bu çalışmanın; dijital göçebelerin ihtiyaçlarına uygun tasarımlar yapmaları için tasarımcılara ve eğitmenlere, dijital göçebelere yönelik yeni konaklama biçimleri geliştirme konusunda ise emlak sektörü bağlamında iş geliştiricilere yardımcı olacağı düşünülmektedir. Ayrıca çalışmanın, dijital göçebelerin mekânsal, duygusal, sosyal, ekonomik, kültürel ve teknolojik ihtiyaçları konusunda literatürdeki boşluğu dolduracağı öngörülmektedir.
Özet (Çeviri)
With the advancements in technology and the changing dynamics of modern life, travel, living, and working patterns have undergone significant transformation, giving rise to new nomadic lifestyles.“Digital nomadism”which has rapidly spread across the world with the development of information and communication technologies, is defined as working with a laptop from anywhere with an internet connection without being tied to a specific location, while simultaneously engaging in tourism activities. The preferences of digital nomads, whose numbers are increasing and who are not dependent on a permanent office or home, regarding living and working spaces have become more diverse. Accordingly, demand for combined coliving and coworking spaces that provide short-term accommodation and flexible/remote working solutions for digital nomads has grown. These combined spaces respond not only to their professional needs but also to their social, emotional and cultural expectations. In this context, the aim of this study is to identify interior design strategies for combined coliving and coworking spaces tailored to the spatial, emotional, social, economic, cultural, and technological needs of digital nomads, within the framework of the interior architecture discipline. The study seeks to answer the following research questions:“What are the user needs of digital nomads in coliving and coworking spaces?”and“What are the design strategies for integrated coliving and coworking spaces?”. To build the conceptual and theoretical foundation of the thesis, new nomadic lifestyles in the context of digitalization have been examined. In this regard, the concept of new nomadism in the digital age is first defined, followed by discussions on emerging contemporary nomadic lifestyles and working patterns, digital nomadism, and combined coliving and coworking spaces. The definition, conceptual framework, and lifestyle of digital nomadism are emphasized, and a literature review on coliving and coworking spaces, considered as new spaces of life and work for digital nomads, is presented. To provide a basis for identifying the design strategies of combined coliving and coworking spaces, five case studies were examined in selected facilities located in Lisbon (Portugal), Bali (Indonesia), Chiang Mai (Thailand), Lanzarote (Spain) and Amsterdam (Netherlands), which provide services to digital nomads. These examples were analyzed under the themes of brand identity, spatial organization and usage and interior atmosphere. The case study findings reveal that the key design strategies implemented in these combined spaces include fostering a sense of community, establishing interaction with local culture and identity, ensuring comfort, providing privacy in living areas, enabling spatial flexibility, and creating a homely atmosphere in living spaces. An empirical study was conducted to identify the needs of digital nomads regarding combined coliving and coworking spaces. First, a group of voluntary participants was identified through popular digital nomad social media platforms, the author's personal network and the snowball sampling method. Data collection was carried out in two stages. In the first stage, data were obtained through a seminar conducted as part of the Seminar II course integrated with the Interior Architecture Project III course in the International Master of Interior Architectural Design (IMIAD) program at Istanbul Technical University. As part of the pilot study, which constituted the first step of the two-stage interviews, online pre-interviews were conducted with eight digital nomad participants using semi-structured questions, and data were collected regarding their lifestyle motivations, accommodation and workspace preferences, and social needs. In the final stage, semi-structured online and face-to-face interviews were conducted with 15 digital nomads. Five participants had lived in Istanbul as digital nomads and also constituted the study's control group. A total of 24 questions were asked to the participants, including four demographic questions and 20 open-ended questions related to their digital nomad lifestyle, accommodation, work, and social experiences. Additionally, the control group participants were asked supplementary questions regarding their experiences of digital nomadism in Istanbul. Demographic data were analyzed using percentage distributions while open-ended responses were analyzed through content analysis. The results were compared with and evaluated in light of existing literature. The study findings are evaluated under four main themes: digital nomad lifestyle, accommodation experience, work experience and socialization experience. According to the study findings, the participating digital nomads are young individuals from diverse demographic backgrounds in terms of age, gender, profession, etc. who predominantly travel alone, occasionally accompanied by their partner or a group of friends. Their primary motivation is freedom, and they lead a highly mobile and dynamic lifestyle. These individuals express a need to establish a sense of belonging and balance through personal routines and habits. Additionally, according to the participants in the control group, the motivations for choosing Istanbul include its climate, cultural richness, and affordability while the negative aspects are identified as infrastructural shortcomings and political instability. Most participants prefer renting apartments as their accommodation type due to the need for privacy, comfort, economic considerations and access to personal space. While combined coliving and coworking spaces offer advantages in terms of socialization and integration with work, they are not always preferred due to disadvantages such as lack of privacy and high costs. All participants in the control group preferred to rent apartments, indicating that accommodation options specifically catering to digital nomads in Istanbul are limited. In accommodation choices, a“sense of home,”personalization possibilities, beautification/appropriation of the space and cultural integration are considered important. Additionally, the need for a balance between individual and shared spaces emerges as a key requirement in spatial organization and use. In terms of workspace preferences, the needs for focus, social interaction, flexibility and technological infrastructure come to the forefront. Participants generally prefer private spaces for individual work and silence. Coworking spaces are favored for motivation, a sense of community and establishing routines, yet they also present disadvantages such as high cost, noise and difficulty in concentrating. Participants in the control group indicated that although coworking spaces in Istanbul offer social opportunities, they are not fully preferred due to high costs, limited working hours, noise and insufficient privacy. Flexible spatial organization, open or semi-open plan layouts and workspaces suitable for both private/individual and public/shared use stand out as important design features. The socialization experience of digital nomads is twofold: it involves both a sense of community and interaction with the local population. Interaction with locals is limited due to challenges such as language barriers and difficulties with integration, which is identified as a significant shortcoming in coliving and coworking environments. In both physical and digital contexts, social bonds are typically superficial and limited. While digital nomads often prefer to socialize in large communities in their working environments, they simultaneously seek privacy in their living environments. As a result of the study, nine strategies were identified for the design of combined coliving and coworking spaces: location selection, provision of economic solutions, fostering socialization and community building, interaction with local culture, ensuring optimum comfort conditions, creating an interior atmosphere tailored to user needs, balancing public and private space use, spatial flexibility, selection and arrangement of adaptable furniture and accessories. The results suggest that a variety of strategies should be developed for the design of combined coliving and coworking spaces that address the spatial, social, cultural, emotional, economical and technological needs of digital nomads. Firstly, appropriate location selection should consider safe, peaceful, natural, and appealing environmental conditions, along with infrastructure, technology, economic factors and opportunities for interaction with the local culture. Economic solutions suitable for various budgets should be provided and open, semi-open and enclosed social spaces should be designed to promote meaningful social connections and foster communities of varying sizes. Activities and design elements that enhance interaction with the local culture and strengthen a sense of place should be incorporated. Optimal physical comfort conditions and specific design parameters, such as natural lighting, ventilation, acoustic comfort, and material authenticity, should be considered central to creating a supportive atmosphere. Living spaces should feature a cozy, comfortable and personally customizable interior atmosphere that evokes a sense of home while working spaces should additionally reflect a holistic atmosphere aligned with traditional office culture. These spaces should also balance private and public use and allow for smooth transitions between work and leisure through flexible spatial arrangements and adaptive furniture and accessories that support various usage scenarios. Furthermore, different types of accommodation options (e.g., solo, couples, coliving with friends) should be considered to meet the need for privacy in coliving environments. The limited number of participants and the restricted timeframe for data collection constitute the primary limitations of this study. It is anticipated that this thesis, which proposes interior design strategies for combined coliving and coworking spaces tailored to the needs of digital nomads, will contribute to future research both theoretically and practically. This study is expected to assist designers and educators in creating designs that meet the needs of digital nomads, and to support real estate developers in developing new types of accommodation tailored to digital nomads. Moreover, the study is expected to help fill the gap in the literature concerning the spatial, emotional, social, economical, cultural and technological needs of digital nomads.