Inertial navigation system improvement using ground station data
Yer istasyonu verisi kullanılarak ataletsel navigasyon sistemlerinin başarımının arttırılması
  1. Tez No: 313869
  2. Yazar: DÜNYA RAUF LEVENT GÜNER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT E. PLATİN, PROF. DR. M. KEMAL ÖZGÖREN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 254
Özet
Füze seyrüsefer sistemleri maliyet-etkinlik ve temin edilebilirlik gibi nedenlerle küresel konumlama sistemi (KKS-GPS) destekli taktik seviye ataletsel navigasyon sistemlerine (ANS) sahiptir. Füzelerde günümüzde kullanılmakta olan ataletsel navigasyon sistemleri, KKS desteği olmaksızın kısa bir sure hassasiyetlerini devam ettirebilmektedir. Küresel konumlama sistemleri savaş ya da kriz durumunda düşman tarafından kolaylıkla karıştırılacak ilk sistem olarak öne çıkmaktadır. Füze sistemleri, insansız hava araçları gibi otonom hava araçlarının çoğunluğu KKS sisteminin savaş alanının büyük bölümünde karıştırıldığı durumda hassas olarak görev yapabilme yeteneğini kaybetmektedir.Bu çalışmada KKS'nin karıştırıldığı durumda füze sistemleri ve insansız hava araçlarındaki ataletsel navigasyon sistemlerinin başarımının korunması/iyileştirilmesine yönelik yeni bir yöntem önerilmektedir. Füzenin elektrooptik/kızılötesi görüntüleyici arayıcı başlığı tarafından daha önceden döşenmiş sinyal yayıcılara nişan alınarak, topçu yer ölçme faaliyetlerinde kullanılan kestirme yöntemlerinin hava aracına uyarlanması sonucu elde edilen algoritmalar sayesinde sadece açı ölçümlerine dayalı konum güncelleme yapılmaktadır.Görev planlama amacıyla, verilen görev profili için sinyal yayıcıların yerleştirilmesi ve verilen sinyal yayıcı ağı için yörünge planlama olmak üzere iki temel eniyileme problemi tanımlanmış, belirlenen test senaryoları doğrultusunda sinyal yayıcıların en verimli şekilde yerleştirilmesini sağlayacak evrimsel algoritma tabanlı bir yapı tasarlanmış ve belirlenen test senaryoları için elde edilen sonuçlar gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Missile navigation systems rely on hybrid INS/GPS systems to employ lower grade inertial sensors for the sake of cost and availability. Current inertial navigation systems on missiles can perform accurately for a limited time without GPS aiding. However, GPS is the most likely system that is going to be jammed in a crisis or war by low cost jammers by any opposing force. Missiles do not have adequate equipment to maintain accuracy when GPS is jammed completely in the battle area.In this thesis, a new method is proposed to improve performance of INS systems onboard missiles and autonomous aerial vehicles with EO sensors in a GPS denied environment. Previously laid ground based beacons are used by the missile EO/IIR seeker for bearing-only measurements and position updates are performed by the use of modified artillery survey algorithms based on triangulation techniques which involve angle measurements.For mission planning, two main problems are identified as deployment problem and path planning problem and a tool for the optimal laying of beacons for a given desired trajectory and optimal path planning for a given network of beacons is developed by using evolutionary algorithms and results for test scenarios are discussed.