Incompressible flow simulations using least squares spectral element method on adaptively refined triangular grids
Uyumlu sıklaştırılabilen üçgen ağlar üzerinde en küçük kareler spektral eleman yöntemi kullanılarak sıkıştırılamaz akış benzetimleri yapılması
  1. Tez No: 313868
  2. Yazar: OSMAN AKDAĞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CÜNEYT SERT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, üçgen ağlar üzerinde iki boyutlu, viskoz, laminer, zamana bağlı olmayan, sıkıştırılamaz akışları çözen bir akış çözücüsü geliştirmektir. Bu akış çözücüsü En Küçük Kareler Spektral Eleman Yöntemine dayalıdır. Çözücü p-tipi ağ sıklaştırma/kabalaştırma yeteneğine sahiptir ve p-tipi ağ uyuşmazlığını desteklemektedir. Çözücüyü doğrulamak için çeşitli problemler çözülmüş ve başarılı sonuçlar elde edilmiştir. Lobatto dağılımı ve Fekete dağılımı olarak adlandırılan iki tip üçgen eleman düğüm noktası dağılımının doğruluk ve uygulama zorluğu bazında performans karşılaştırılması yapılmıştır. Ayrıca eşit sayıda bilinmeyene sahip üçgen ve dikdörtgen elemanların doğrulukları da karşılaştırılmıştır. Uyumlu ağ sıklaştırma çalışmaları üç farklı tip hata göstergesi kullanılarak yapılmıştır. Bu göstergelerden birisi ilk olarak bu çalışmada kullanılan, eleman üzerindeki kütle kaybına dayalı hata göstergesidir. Kütlenin korunumu denkleminin bir ağırlık katsayısı ile çarpılmasının metodun kütle korunumu performansına etkisi incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to develop a flow solver that employs triangular grids to solve two-dimensional, viscous, laminar, steady, incompressible flows. The flow solver is based on Least Squares Spectral Element Method (LSSEM). It has p-type adaptive mesh refinement/coarsening capability and supports p-type nonconforming element interfaces. To validate the developed flow solver several benchmark problems are studied and successful results are obtained. The performances of two different triangular nodal distributions, namely Lobatto distribution and Fekete distribution, are compared in terms of accuracy and implementation complexity. Accuracies provided by triangular and quadrilateral grids of equal computational size are compared. Adaptive mesh refinement studies are conducted using three different error indicators, including a novel one based on elemental mass loss. Effect of modifying the least-squares functional by multiplying the continuity equation by a weight factor is investigated in regards to mass conservation.