Assessing standard-compliance of public institution web sites of Turkey
Türkiye'deki kamu kurumu internet sitelerinin standart uygunluğunun değerlendirilmesi
  1. Tez No: 313899
  2. Yazar: SİNEM YALÇINKAYA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYSU BETİN CAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Enformatik Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
2003 yılından bu yana Türkiye'de e-dönüşüm projesi (eDTr) sayesinde hemen her kamu kurumunun bir internet sitesi var. Bu kadar kamu kurumunun ve her birine ait farklı internet sitesinin varlığında, hepsini kapsayacak bir standart ihtiyaç haline geldi. Bu ihtiyacı karşılamak için TÜRKSAT A.Ş. 2009 yılının Ocak ayında kamu kurumları internet siteleri için kurallar ve öneriler içeren ve aynı zamanda uluslararası internet standartlarına da referans veren bir standart yayınladı. Bu tezin amacı, Türkiye'deki kamu kurumlarının TÜRKSAT'ın yayınladığı standart ile uyumluluğunu analiz etmektir. Bu çalışmada TÜRKSAT standardından 32 kural seçildi ve belirlenen 50 kamu kurumu üzerinde bu kurallar kontrol edildi. Seçilen kuralların 20 tanesi WSSCV adı verilen, ve bu tezin kapsamında bizim tarafımızdan geliştirilmiş olan bir araç ile kontrol edildi. 5 tanesi profesyonel bir ticari araç olan Total Validator ile geri kalan 7 kural ise manuel olarak kontrol edildi. Bu çalışmanın sonucuna göre, TÜRKSAT tarafından hazırlanan standardın kamu kurumları internet sitelerinin geliştirilmesinde yaygın olarak kullanılmıyor. Standarda olan uyumluluk az. Fakat bunun yanında ulaşılan bir başka sonuç da, standardın da günümüzün internet teknolojilerine gore güncellenmesi gerektiği.
Özet (Çeviri)
Since 2003, almost every public institution has developed a web site through e-transformation project (eDTr) in Turkey. When there are so many institutions and different web sites, a need for standard becomes inevitable. To address this need, a standard was published by TÜRKSAT A.Ş. in January 2009 which constitutes of the rules and recommendations for these web sites referencing international web standards as well. The purpose of this study is to analyze the compatibility of public institutions? web sites in Turkey with the TÜRKSAT standard. In this study, 32 rules are selected to be verified for 50 public institution web sites. 20 of the rules are verified with a tool named WSSCV which is developed in the context of this thesis, 5 of the rules are verified with a commercial tool named Total Validator, and 7 of the rules are verified manually. Results show that, the standard prepared by TÜRKSAT is not used during the development of a public institution web application. Compliance of the checked web sites to the standard is very low. However, the standard also needs to be updated according to today?s technology.