An automated defect detection approach for cosmic functional size measurement method
Cosmic işlevsel büyüklük ölçüm metodu için bir otomatik hata yakalama yaklaşımı
  1. Tez No: 313900
  2. Yazar: GÖKÇEN YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. ONUR DEMİRÖRS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Enformatik Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Yazılım büyüklük ölçümü yazılım proje yönetimi için temel oluşturur ve proje yönetim kestirimleri, süreç kıyaslama ve kalite kontrol gibi yazılım proje yönetimi aktiviteleri için önemli bir rol oynar. Büyüklük, İşlevsel Yazılım Büyüklüğü metotları ile yazılım projelerinin erken sahalarında ölçülebilir olduğu için, fonksiyonellik sıklıkla kullanılan metriklerden birisidir. Diğer bir taraftan, işlevsel büyüklük ölçümleri (İBÖ) öznel olmaları yönü ile tartışılmaktadır.Bu tezin ana amacı, COSMIC metodu ile ölçülmüş işlevsel yazılım büyüklüklerindeki hata sayısını azaltarak, ölçümlerin doğruluğunu arttırmaktır. Bu amaçla, İBÖ'lerinin hatalarını otomatik olarak tespit edilmesini sağlayan bir yaklaşım öne sürülmüştür. Yaklaşımın geliştirilmesi sırasında, öncelikle hata sınıfları oluşturulmuştur. COSMIC büyüklük ölçümlerin hatalarını otomatik olarak yakalamak amacı ile COSMIC İBÖ Hata Yakalama Yaklaşımı öne sürülmüştür. Daha sonra, bu yaklaşıma göre, COSMIC İBÖ Hata Yakalama Aracı geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Software size measurement provides a basis for software project management and plays an important role for its activities such as project management estimations, process benchmarking and quality control. As size can be measured with functional size measurement (FSM) methods in the early phases of the software projects, functionality is one of the most frequently used metric. On the other hand, FSMs are being criticized by being subjective.The main aim of this thesis is increasing the accuracy of the measurements, by decreasing the number of defects concerning FSMs that are measured by COSMIC FSM method. For this purpose, an approach that allows detecting defects of FSMs automatically is developed. During the development of the approach, first of all error classifications are established. To detect defects of COSMIC FSMs automatically, COSMIC FSM Defect Detection Approach (DDA) is proposed. Later, based on the proposed approach, COSMIC FSM DDT (DDT) is developed.