71 numaralı Gaziantep Şer'iye Sicili transkripsiyonu (1-101. sayfalar-H. 1132/M. 1720)
- Tez No: 313904
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA OFLAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeniçağ Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 268
Özet
Tezimizin konusu, tamamı 218 sayfadan oluşan 71 Numaralı Gaziantep Şer'iye Sicilleri'nin ilk 101 sayfasının transkripsiyonudur. Ancak tezin giriş kısmında Gaziantep tarihi, Osmanlı hukuk sistemi ve Şer'iye sicillerinden kısaca bahsedilmiştir.71 Numaralı H. 1132 / M. 1720 tarihli Gaziantep Şer'iye Sicilleri'nde yer alan belgelerden faydalanılarak şehrin o dönemdeki kültürel, ekonomik, hukuki, sosyal faaliyetleri ortaya çıkarılmaya çalışıldı. Belgelerde yer alan veraset davalarının bazılarının sonunda vefat eden kimseden geriye kalan malların (tereke) ayrıntılı dökümünün yer alması, o dönemde kullanılan günlük eşyaları bilmemize yardımcı olmaktadır. Terekelerde yer alan giyim-kuşam, mutfak, yatak ve ziynet eşyaları şehrin folkloru açısından önemli yer tutmaktadır.Ayrıca belgelerde; alacak-verecek, ticari ilişkiler, arazi anlaşmazlıkları ve arazi satışları, nikâh akitleri, boşanmalar, kadına dayak atma, uygunsuz davranışlara karşı halkın tepkisi, iftira-tecavüz olayları, hırsızlık, kayıp eşya ve hayvanlar, vekil tayinleri, nafaka bağlanılması, adam yaralama ve cinayetler, vakıflar, doktor-hasta yakınları arasında yapılan protokol ve Müslümanlar ile zimmîler arasındaki münasebetler gibi farklı konularla ilgili bilgilere ulaşmak mümkündür. Böylece şehrin tarihi, kültürel, ekonomik ve sosyal yapısını daha yakından tanıma imkânına kavuşmuş olmaktayız.
Özet (Çeviri)
The topic of our thesis is the transcription of the first 101 pages of the 71. Numbered Gaziantep Shar?iyya Registery Book which is compased of 218 pages. But te introduction part of our vork treats of the brief history of Gaziantep the juridical structure of Ottoman and shar?iyya registeries.I have tried to bring up the cultural, economic, juridical and social activities at that time of the city by making use of the documentaries in the 71. Numbered H. 1132 / M. 1720 dated Gaziantep Shar?iyya Registeries. At the end of same inheritence lawsuits taking place in the documenteries, the detailed information about the remaining goods of s dead person helpsus to know the daily belongings used at that time. The clothing, kitchen, bed and feast things in the estates reflects the folklore of city.İt is possible to get the information connected with different topics such as commercial relationships, territory disagrecments and tevritory sellings, civil wedding contracts, divorces, beating women, the reaction of people against unsuitable behaviors, slander, theft, lost things, lost animals, injuring people, appointing agents, giving alimony, crimes, pious foundations, the protocol between the reaction of the doctor-hospital, and relationships between Muslims and non-muslims. So we have the opportunity that we knov the historical, cultural, economical and social stucture of the city.