Mustafa Şem'i'nin Şerh-i Divan-ı Şahi adlı eseri: İnceleme-tenkitli metin-sözlük
Mustafa Shemi's named of Şerh-i Divan-ı Şahi: Serching-critic text-dictionary
- Tez No: 313949
- Danışmanlar: PROF. DR. MUHSİN MACİT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eski Türk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 531
Özet
Türk edebiyatında klasik olarak adlandırılmış çeşitli yapıtların daha iyi anlaşılması için ortaya çıkan şerh ilmi, önemli bir yere sahiptir. Şerh edilen eserlerin kapsamı sadece Türkçe yapıtlarla sınırlandırılmamış, aynı zamanda Arapça ve Farsça yazılmış klasikleri de içerisine almıştır. Üzerinde çalışma yaptığımız Dîvân-ı Şâhî de yine Farsça yazılmış ve Türk edebiyatında şerh geleneğinin sistemleşmeye başladığı XVI. yüzyılda yaşayan Mustafa Şem`î tarafından şerh edilmiş bir eserdir. Edebiyatımızda her ne kadar şerh edebiyatını oluşturacak büyük bir yekun ve çeşitlilik arzeden şerh metinleri mevcut olsa bile bu yapıtların büyük bir kısmı henüz kütüphanelerin tozlu raflarından indirilip ilim aleminin istifadesine sunulamamıştır. Bu yüzden üzerinde çalıştığımız bu eser bir yandan dilbilim, belagat, din, tasavvuf ve şerh ile ilgili yapılan ilmi çalışmalara bir nebze de olsa ışık tutarken bir yandan da edebiyatımızda yapılan ilk şerh metinlerinin çeşitli özelliklerini ortaya koyması bakımından önemlidir.
Özet (Çeviri)
Annotation science created in order to make various works referred as classicals in Turkish literature has an important place. The context of the annotated works is not restricted only with Turkish Works but also includes classicals written in Arabic and Persian languages. Divan-ı Şahi, on which we have studied, is also written in Persian, and is an annotated work by Mustafa Şem?i who lived in WVI th. century during which annotation tradition in Turkish literature started to become systematized. Though there is a great sum and variety of annotation texts making up annotation literature in our literature, most of these works are not presented to the benefit of science world from the dusty shelves of libraries. For this reason, the work studied is not only important from the point of putting on a light to the scientific studies related with linguistics, eloquence, religion, mysticism and annotation, but also from the point of revealing the various peculiarities of first annotation texts in our literature.