Cumhuriyet Döneminde Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgesinde hadis öğretimi
The teaching of hadith sciences in the Eastern and Southeastern Anatolia in the Period of Modern Turkish Republic
- Tez No: 313968
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RAMAZAN ÖZMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hadis Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgesinde, hadis öğretimi bölgenin İslam'la tanışmasından günümüze kadar yapılmış ve yapılmaktadır. Bu çalışmada Hadis öğretiminin bölgedeki tarihi süreci incelenmektedir. Hadis öğreten kurumlar, hadis konusunda müstakil eser vermiş veya eserlerinde hadisle ilgili konulara yer vermiş ilim adamları ele alınmaktadır. Bölgede Hadis öğretimi örgün ve yaygın eğitim kurumlarında yapılmaktadır. Ayrıca değişik etkinliklerle de hadisler halka ulaştırılmaktadır. Hadisler ağırlıklı olarak medreselerde, camilerde ve sohbet halkalarında talebelere ve halka aktarılmaktadır. Hadis öğretiminde hadis metinlerine ağırlık verilmiştir. Hadis usulü ise imam-hatip liseleri, ilahiyat fakültelerinde ve kısmen de olsa medreselerde verilmektedir. Bölgede yetişen hocaların yeterli düzeyde olmasa da azımsanmayacak derecede telif çalışmaları vardır. Bu telif çalışmaları şerh ve haşiye şeklinde oldukları gibi müstakil uslüple yazılanları da vardır. Bu çalışmalar hadis ilmine katkı sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
In east and southeast Anatolıa regions, the hadith education from meeting with İslam to today and are made up. İn this study examined hadith education process in the region and discussed hadith education institutions and sholars who works about hadith. The hadith teaching is conducted in formal and informal education institutions in the region. The hadith reached the puplic with various other activities. The hadiths Mainly in madrasahs, mosques and puplic chat to the students and the puplic are being diverted. Emphasis in the teaching of the hadith is the hadith text. The procedure of hadith in imam- preacher schools, facultys of theology and partly in madrasahs in provided. Trained scholars in the region, but not at a sufficent level of copyrighted works are substantial degree. This copyrighted works are as in the from of commentaries and marginalia. Nonetheless part of this works are written by detached style. These studies have contributed to the science of hadith.