Kurum itibarının çalışanların örgütsel bağlılıkları üzerindeki etkisi: Van Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde bir uygulama
Corporate reputation influence on employees? organizational commitment: An application at Van Education and Research Hospital
- Tez No: 313969
- Danışmanlar: DOÇ. DR. REHA SAYDAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu çalışmada, birey düzeyinde kurumsal itibar algılamasının, çalışanların örgütsel bağlılıklarını hangi düzeyde etkilediği incelenmektedir. Bu anlamda, ?Çalışanların algıladıkları kurumsal itibarın, bireylerin örgütsel bağlılıkları üzerinde olumlu etkiye sahiptir? önermesi yapılmıştır. Kavramlar arasında ön görülen ilişki ilgili yazında, bireysel ihtiyaçlar, motivasyon, sosyal kimlik kuramı ve sosyal mübadele yaklaşımı bağlamında kurgulanmaktadır.Çalışmada, yazında yer alan teorik ve görgül tespitlerden hareketle Sağlık Bakanlığı Van Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde çalışan 217 personel üzerinde yürütülen saha araştırmasında, çalıştıkları kuruma ilişkin itibar algılamaları, çalışanların duygusal örgütsel bağlılıkları ve örgütsel özdeşleşmeleri diğer paydaş algılamaları sınırlı tutularak ölçekler vasıtasıyla sınanmıştır.Elde edilen veriler üzerinde yürütülen analizlerde, çalışanların algıladıkları kurumsal itibarın duygusal örgütsel bağlılıkları üzerinde olumlu etkiye sahip olduğu ve duygusal örgütsel bağlılığın algılanan kurumsal itibar ile örgütsel özdeşleşme ilişkisinde aracı rol üstlendiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
İn this study, perception of corporate reputation at the individual level effects the level at which to examine on employees? organization commitment. In this framework main hypotesis of this study is to ?Emplyees? perception of corporate reputation has a positive effects on their organizational commitment?. The relationship between concepts has been examined in related literature.by, motivation theory as need and motivation tool, social identity theory, social exchange approach in the context of the regulations.Based on theorical assumptions and empirical studies, author implemented afield research to investigate these variables relations with affective commitment, organization identification and perception of corporate reputation questionnaire and collect a data from 217 employees who, were work for Van Education and Research Hospital.The results showed that perception of corporate reputation has a statisticallysignificant effect on employees? affective commitment to working organization and latest model point out that employees? affective commitment to their organization appeared to mediate the relationship between perceived corporate reputation and organizational identification.