Yumurta tavuklarında kan kalsiyum fosfor ve östradiol düzeyleri ile yumurta kabuk kalitesi arasındaki ilişkiler
- Tez No: 31398
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NESRİN SULU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
ÖZET Bu çalışmada 30 'u genç 30 'u yaşlı toplam 60 ısa Brown yumurta tavuğu kullanıldı. Bir kalsiyum kanal blokörü olan verapamil _HCL' ün değişik dozlarda (5 mg/kg- İO mg/kg) plazma kalsiyum, fosfor ve estradiol düzeyleri ile yumurta kabuk kalitesi ve yumurta verimliliği üzerine etkileri araştırılmıştır. Bu parametreler verapamil HCL verilmesinden önce, verilmesi sırasında ve sonrasında kaydedilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, a total of 60 Isa Brown layers of which 30 young (26 wk) and 30 old (76 wk), were used. The effects of various doses of (5 mg/kg- lO mg/kg) a calcium channel blocker, verapamil -HC1, on the plasma calcium phosphorus and estradiol levels together with the egg shell quality and egg productivity in layers were investigated. These parameters were recorded before, during and after the inoculation of verapamil- HC1.