Lepra hastalarında tip II reaksiyonu sırasında immünolojik parametrelerin incelenmesi
- Tez No: 31397
 - Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
 - Konular: Fizyoloji, Physiology
 - Yıl: 1993
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: İstanbul Üniversitesi
 - Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
 - Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 102
Özet
89 ÖZET Lepra hastalığında gözlenen tip II reaksiyonu oluşumunda çeşitli im münolojik parametrelerin rolünü araştırmak amacıyla lepra hastanesinde yatmakta olan, 20-80 yaşları arasında, 8 Eritema Nodozum Leprozum'lu (ENL), 1 1 Akut Lepromatöz Üveit'li (AAU), 9 reaksiyon geçirmemiş (kontrol) lepra hastası denek olarak alındı. Ayrıca reaksiyonları sona eren 8 hasta da reaksiyon sonrası grup olarak alındı. Hastaların periferik kan örneklerinde immünofloresan yöntemle lenfo sit alt populasyon oranları, ELISA ile serum immün kompleks düzeyleri ve radial immünodifüzyon yöntemiyle serum IgG, IgA, IgM, C3c, C4 ve CRP düzeyleri ölçüldü. Reaksiyon (ENL ve AAU) gruplarının serum immün kompleks düzeyi ile kontrol grubu arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık olmamakla birlikte reaksiyon sonrası grubun değerleri tüm gruplardan düşüktü. Serum IgG, IgA, IgM, C3c ve C4 düzeyleri açısından gruplar arasında anlamlı farklılık gözlenmedi. Serum IgG düzeyi ile immün kompleks düzeyi arasında orta derecede bir korelasyon saptandı. ENL grubunun serum CRP düzeyi AAU ve kontrol grubundan yüksek ti. AAU grubunun T hücre oranları kontrol ve reaksiyon sonrası gruplar dan anlamlı düzeyde yüksekti. Gruplar arasında B hücre oranları açısından farklılık saptanmadı. NK hücre oranları tazelendiğinde ENL ve AAU gruplarında bu oranın kontrol grubuna göre düşük olduğu saptandı. CD4+ (yardımcı) T hücre oranları ENL, AAU ve reaksiyon sonrası» 90 grupta kontrol grubundan yüksek bulundu. CD8+ (baskılayıcı/sitotoksik) T hücre oranlan açısından gruplar arasında farklılık yoktu. CD4/CD8 oranı ise ENL ve AAU grubunda kontrol grubuna göre yüksekti. CD4+ yardımcı T hücrelerinde gözlenen yüksekliğin hem CD29+ bellek hücresi, hem de CD45RA+ naive hücre alt gruplarındaki artışa bağlı olduğu bulundu. Bulgular değerlendirildiğinde tip II reaksiyonunun gelişiminde serum immün komplekslerinin rolü olmakla birlikte T hücre alt populasyon oran larının değişmesinin, özellikle yardımcı T hücrelerinde artışın, reaksiyon im im ünopatogenezinde önemli olduğu sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
91 SUMMARY The roles of various immunological parameters in development of type II reactions of leprosy were studied on 8 leprosy patients with erythema nodosum leprosum (ENL), 1 1 with acute lepramatous uveitis (AAU) and 9 patients without reaction. Additionally, post reactional group consisted of 8 patients relieved from reaction. Lymphocyte sub-populations were determined by immunoflourescence technic, circulating immune complexes (CIC) by ELISA, and IgG, IgA, IgM, C3c, C4 and CRP levels by radial immunodiffusion, in peripheral blood samples. Altough there was no difference between CIC levels of reactional (ENL and AAU) and control groups, levels of CIC in post-reactional group was lower then other groups. There was no statistically significant difference between ffie levels of IgG, IgA, IgM, C3c and C4 of study groups. A medium-level correlation was detected betwen serum IgG and CIC levels. CRP level of ENL group was significantly higher than that of AAU and control groups. T cell ratios of AAU group was significantly higher than T cell ratios of control and post reactional groups. There was no difference in ratios of B cells in study groups. When NK cell ratios were examined, these ratios in ENL and AAU groups was significanty lower than control group. CD4+ (helper) T cell ratios in ENL, AAU and control groups were higher than control group. There was no difference between CD8+92 (cytotoxic/suppressor) cell ratios of study groups. GD4/CD8 ratio was significantly higher in ENL and AAU groups. The increase observed in CD4+ T cells was due to increase both in CD29+ memory cells and CD45RA+ naive cells. Considering these results, we conclude that although circulating immune complexes have a role in development of type II reaction, changes in T cell subpopulations, especially in helper cell ratio, is important in immunopathogenesis.