Ütopyalarda metafor
Metaphore in utopias
- Tez No: 313980
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HASAN ÇİÇEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Felsefe Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
İnsanlar bir konu hakkında görüşlerini dile getirirken daha anlaşılır olmak ya da düşüncelerini karşıya kabul ettirmek maksadıyla anlatım modellerine başvurur.Bu anlayıştan hareketle çalışmamızda, bir anlatım modeli olan metafor sanatının Felsefe Tarihindeki düşünürler için ne tür bir öneme sahip olduğu ve düşünürlerin bu sanatı nasıl kullandığına yer verilmiştir.Aynı şekilde felsefe Tarihinde ayrı bir öneme sahip ütopyalarda da bu sanatın nasıl kullanıldığını geniş bir şekilde alınmıştır.Bu sanatın yardımı olmadan Felsefe Tarihindeki düşünürlerin ütopyalardaki düşünürlerin kolaylıkla dile getirilemeyeceği tartışılmazdır.
Özet (Çeviri)
People apply to expression models to be understood or to get their ideas accepted, when they Express their opinions.In this way, in our work we discussed the importance of metaphor art-that is a kind of expression modelfor intellectuals in philosophy history and how the entellectuals used this art.We also expressed in a wide way; how utopias-that they are very importan in philosophy history-used this art.Consequently, without the help of this art neither the entellectuals in philosophy history nor the ideas in utopias could be expressed.