Yahudilik, Hıristiyanlık, Hinduizm ve Budizm'de din adamları
Judaism, Christianity, Hinduism and Buddhism religious men
  1. Tez No: 313981
  2. Yazar: ALPARSLAN EMİN ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Dinler Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
?Yahudilik, Hıristiyanlık, Hinduizm ve Budizm'de Din Adamları? adlı tezimiz üç ana bölümden oluşmaktadır. Çalışmamızın birinci bölümünde din adamı kavramı ve din adamlığının doğuşu ele alınarak incelenmeye çalışılmıştır.İkinci bölümde Yahudilik Hıristiyanlık, hinduizm ve Budizm dinlerinin din adamına bakışı, bu dinlerde din adamını ortaya çıkmasını sağlayan nedenler üzerinde durulmuştur. Ayrıca bu dinlerdeki din adamı sınıfının süreç içinde geçirdiği değişimlerle buna bağlı olarak din adamları sınıfının yapısındaki meydana gelen gelişmelerle bölüm sonlandırılmıştır.Üçüncü bölümde ise din adamlarının genel bir karşılaştırılması yapılarak, benzer ve farklı kültürlerde ortaya çıkan din adamı algısının genel bir resmi sunulmaya çalışılmıştır.Sonuç bölümünde elde edilen bulgular çerçevesinde, din adamı anlayışı çerçevesinde değerlendirmeler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Our thesis titled ?Religious Men in Judaism, Christianity and Hinduism? has there sections.In the first section, we deal with consept of religious man and class of religious man. And in the second section, we investigate views of Judaism, Christianity and Hinduism about religious man and reasons which class of religious man emerges in this religions. In addition to this, we deal with changes and developments in the class of religious man in historical process. In the third section, we present a general picture of perception of religious man in similar and different cultures as comparing views of religious man.In final section, we evaluated on views of religious man according to avaible findings and data.