Sağlık hizmetlerinde program değerlendirme
  1. Tez No: 31400
  2. Yazar: ERSEN ALOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TEVFİK DİNÇER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hastaneler, Hospitals
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Kurumları İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
02ET Son 20 - 30 yıl içinde sağlık kurumlarının çalışmalarını değerlendirilerek daha etkin biçimde hizmet sunulması için yoğun çaba gösterilmektedir. Program değerlendirme terimi bilimsel olarak ilk kez 1973 yılında Psikoloji Abstraklarında kullanılmaya başlanmış, 1974 yılında İndeks Medikus'ta Değerlendirme Çalışmaları“evaluation studies”başlığı altında ve 1976'da Psikoloji Yayınları Yıllığında Program Değerlendirme başlığı altında yer almıştır. Sağlık hizmetlerinin planlanması ve değerlendirilmesi karmaşık bir çalışma olup, disiplinler arası bir yaklaşım, beceri ve yeteneği gerektirmektedir. Bu disiplinler; halk sağlığı, yönetim bilimi, epidemiyoloji, biyoistatistik, iletişim bilimleri, ekonomi, sosyoloji ve diğer davranış bilimleri, hukuk ve yöneylem araştırması olarak sıralanabilir. Bu araştırma sağlık programlarında planlama, değerlendirme ve politika belirleme süreçlerine katkıda bulunabilmek amacı ile düzenlenmiştir. Sağlık programı olarak Hacettepe Üniversitesi Erişkinler Hastanesi alınmış, 1991 ve 1992 yıllarında bu hastanede yatarak tedavi olan hastalara ait veriler geriye yönelik ve kesitsel olarak toplanmış, analiz edilerek değerlendirme yapılmıştır. Araştırmada (program değerlendirmede) kullanılan veriler çalışmanın yapıldığı hastanede var olan hastane bilgi sisteminden sağlanmıştır. Hastane bilgi sistemine girilen veriler, mali bilgi sağlamaya yönelik olarak tasarlanmış olmasına karşın program değerlendirme yapabilmeye de elverişlidir. Hastane yönetiminin daha önceden hasta bakımı ve yönetim hedeflerini açık birşekilde belirlemesi, program değerlendirme yoluyla bir sonraki dönem hedeflerini belirleyebilmesini ve düzeltici kararları yerinde ve zamanında verebilmesini kolaylaştıracaktır. 133
Özet (Çeviri)
SUMMARY In the last 20-30 years, more emphasis were given to provide services effectively with evaluating activities of health service institutions. In 1973, Psychological Abstracts started using the index term,“program evaluation”, that in 1974 Index Medicus intitiated listing for“evaluating studies”, and that in 1976 Annual Review of Psychology for the firs time scientifically included a chapter on this field. Planning and evaluating of health services is a complex phenomenon (study), and it also require the interdisciplinary approach, skills, and talents. These disciplines may include public health, management science, epidemiology, biostatistics, economy, sociology, other behavioral sciences, legal sciences, and operations research. This study was designed for the help managers in planning, evaluating, and policy making process of health programs. University of Hacettepe Adult Hospital was selected as a health program. The data, related with patients admitted to this hospital in 1991 - 1992, were retrospectively and cross sectionally collected and analyzed. These data were obtained from hospital information systems (HIS) that exist. Although HIS widely contain the fiscal information, it also contains other informations which will be used for the program evaluation. Hospital top management firstly have to determine the organizational and patient care objectives in a measurable manner. Program evaluation enables managers to set goals objectively for the next periods, and to make decisions to corrective action. 134