Hastanelerde maliyet-performans analizi ve T.C.D.D. Ankara Hastanesi'nde bir uygulama
  1. Tez No: 31401
  2. Yazar: İSMAİL AĞIRBAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET TOKAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hastaneler, Hospitals
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Kurumları Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 161
Özet
Birer sağlık kurumu olarak hastanelerin mimumum maliyetle maksimum hizmet üretmeleri beklenmektedir. Diğer işletmeler gibi hastanelerin ellerinde bulundurdukları kaynakları verimli kullanmaları zorunludur. Bu amaç ise, çağdaş yönetim tekniklerinin tüm hastane süreçlerine uygulanmasıyla gerçekleştirilebilir. Birer çağdaş yönetim tekniği olarak maliyet etkinlik ve performans analizleri yöneticiye, hastane faaliyetlerinin planlanması, karar verme ve denetlenmesi sürecinde yardımcı olur. Bu araştırmada TCDD Ankara Hastanesi 1 990 yılı verileri kullanılmıştır. Direkt personel giderleri, direkt ilk madde ve malzeme giderleri ve genel üretim giderleri belirlenmiş ve daha sonra maliyet merkezlerine dağıtılmışlardır (1. Dağıtım) Uygun ölçütler kullanılarak maliyet merkezlerinin maliyetleri hizmet verdikleri diğer bölümlere yüklenmiştir ( Bu işlem, 2. ve 3. dağıtım olarak adlandırılmaktadır). Özel ve ana hizmet merkezlerinde toplanan maliyetler, o birimin üretim miktarına bölünerek birim maliyletler hesaplanmıştır. Birim maliyetlerin hesaplanmasını takiben, personel ve maliyetlerle ilgili performans analizleri gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Hospitals as an health care organization are expected to produce maximum volume of health care services with mimumum costs. Like all other organizations, hospitas are reguired to use their resources efficiently. This objective can only be achieved by applying modern management techniques to all process of hospitals. Cost-effectivenes and performance analysis, one of the modern management techniques, aids managers in planning, decision making and control of hospital activities. In this study, 1990 data of TCDD Ankara Hospital were used. Direct personnel costs, direct material costs and general production costs firstly determined and then they distrubuted to cost centers ( 1st Distribution). Total costs of cost centers, by using appropritae measures or criteria, distrubuted to other department they provide services (This procedure are generally called 2nd and 3rd Distribution). Costs accumulated in special and main service centers were devided by the service volume produced and then unit costs were calculated. After calculating unit costs, performans analysis, reletad to personnel and costs, were performed.