Soğuk Savaş sonrası Türk-Rus ilişkilerinde kamu diplomasisinin yeri
Public diplomacy in Turkish-Russian relations after Cold War
  1. Tez No: 314029
  2. Yazar: ÇAĞRI SAĞLAM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ESRA HATİPOĞLU TUNCEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harp Akademileri Komutanlığı
  10. Enstitü: Stratejik Araştırmalar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 262
Özet
Soğuk Savaş süresince karşı blokların (ABD ve SSCB) birbirine karşı yürüttüğü enformasyon ve değerler savaşı kamu diplomasisi adını almıştır. Kamu diplomasisi, genelde, savaş veya gerginlik dönemlerinin bir politika aracı olmuştur. Soğuk Savaş sonrasında ise kamu diplomasisine bakış açısında değişim meydana gelmiş ve bu dönemde kamu diplomasisi enformasyon mücadelesinin yanında ilişki inşasını da hedefleyen bir çalışma sahası olmuştur. Çalışmada; Türkiye için yeni bir kavram olan kamu diplomasisinin Türk devlet kurumlarınca planlanma, uygulanma, koordinasyonu ve değerlendirme şekli ve özellikle Rusya Federasyonu'na yönelik faaliyetleri ele alınmıştır.Çalışmanın kavramsal çerçeve bölümünde kamu diplomasisi kavramı ele alınmıştır. Kamu diplomasisi için yapılan tanımlardan yola çıkılarak, söz konusu kavramın içi doldurulmaya çalışılmıştır. Ayrıca tanımlama içinde kamu diplomasisinin, diplomasi, güç ve yumuşak güç ile ilişkisi üzerinde durulmuş ve anlam olarak benzeşen diğer kavramlarla farklılıkları ortaya konmaya çalışılmıştır. Soğuk Savaş sonrası dünyada/uluslararası sistemde meydana gelen değişimlerin kamu diplomasisine etkisi ayrı bir başlıkta ele alınmıştır. Son olarak ise kamu diplomasisi süreci ve boyutları incelenmiştir.Bulgular ve yorum bölümünde ilk olarak Türkiye'nin değerleri, kamu diplomasisinin öncelikli bölgeleri ve Türk devletinin kamu diplomasisi kurumları incelenmiştir. Çalışmanın devamında ise Türkiye'nin Rusya Federasyonu'na yönelik kamu diplomasisi boyutlarına göre ele alınmıştır. Bu kapsamda haber/kriz yönetimi boyutunda 2011 yılında Bodrum'da meydana gelen ve beş Rus turistin yaşamını yitirdiği kaçak içki olayı, proaktif boyutta S?300 krizi ve 2008 Rusya'da Türkiye Kültür Yılı etkinlikleri ve son olarak ilişki inşa boyutunda ise bu boyutta yer alabilecek tüm kamu diplomasisi uygulamaları Rusya Federasyonu odaklı olarak incelenmiştir.Sonuç ve değerlendirmeler bölümünde ise Türkiye'de kamu diplomasisine verilen önem ile kamu diplomasisinin uygulamadaki başarılı ve başarısız yanları değerlendirilmiş; Rusya Federasyonu yönetiminin genel olarak kamu diplomasisine ve özelde Türk kamu diplomasisine bakışı ele alınmış ve son olarak Rusya Federasyonu'na yönelik Türk kamu diplomasisinin değerler ve öncelik belirlemeden başlamak üzere uygulamaları da içerecek şekilde sorunlu alanları tespit edilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the Cold War era, the battle of information and ideals between the oppisite blocs (USA, USSR) was named as public diplomacy. Public diplomacy has generally been a political instrument of the periods of war and tension. But after the Cold War, there had been some changes in approaching public diplomacy, in this period it has started to be seen as both an instrument in information battle and a paradigm that targets relationship-building. In this study, the ways of planning, implementation, coordination and evaluation of public diplomacy, -which is a new concept for Turkey- by Turkish govermental instutions in general, the practices that target Russian Federation in particular were examined.In theoretical/conceptual part of the study, public diplomacy concept was examined. Various definitions of ?public diplomacy?, were used to explain the concept better. Furthermore, the relationship between public diplomacy and diplomacy, power and soft power and the differences between public diplomacy and the other similar notions ?like public affairs, propaganda etc- were also examined. The effects of the changes in the world/international system after the Cold War, on public diplomacy was also studied under a special sub-title. Finally ?for this part- the process and the dimensions of public diplomacy were revealed.In findings and paraphrase part of the study, firstly the ideals of Turkey, the prior regions and the institutions of Turkish public diplomacy were studied. Then, Turkish public diplomacy, that targets Russian Federation was examined according to its dimensions. In this part of the study, under news/crises management dimension, the death of five Russian tourists because of fake/smuggled alcohol drink in Bodrum at 2011; under proactive dimension, S?300 crise and celebration of 2008 Turkey Culture Year in Russia and, lastly, under relationship building, all of the practices that are related with that dimension were examined.In the result and evaluation part; the importance and the successes/failures of Turkish public diplomacy practices were assessed; the view of Russian Federation governments? both on public diplomacy in general and on Turkish public diplomacy targeting Russia was studied and finally, the problems of Turkish public diplomacy targeting Russia ? begining from ideals and priorities to practices were tried to be diagnosed.