Soğuk savaş sonrası Türkiye - Rusya ilişkilerinin gelişimine tarihsel bir bakış
After cold war historical development of Turkey at a glance Russia relations
- Tez No: 597044
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İLKER AKTÜKÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu araştırmanın konusunu soğuk savaş sonrası Türk-Rus ilişkileri ve bu ilişkilerin tarihi süreçteki analizi oluşturmaktadır. Öncelikle bu iki devletin komşu olması siyasi tarihlerini de etkilemişti. Nitekim bazı zamanlar amansız mücadelelerle karşı karşıya gelen bu iki devlet, bazı zamanlarda görülmemiş bir dostluğa imza atmışlar. Aynı zamanda ekonomik ve kültürel ilişkilerde iki devlet arasında siyasi ilişkilere paralel olarak şekillenmişti. Türkler ve Ruslar tarihi süreçte iki büyük devletin ardılı olarak tarih sahnesinde devam etmeleri, ilişkilerinde köklü bir geçmişe sahip olduklarını gösteriyor. Aynı zamanda Avrasya coğrafyasında yer almaları iki halkın kaynaşmasına da sebep olmuştu. Nitekim SSCB, Orta Asya'daki Türkî Cumhuriyetlere hâkimdi ve SSCB yıkıldıktan sonra bu cumhuriyetler bağımsızlıklarına kavuşmuşlardı. Bağımsız Türki Cumhuriyetleri, Türkiye ile ortak geçmişe sahipken; Rusya ile ise ortak bir devlete sahip olmuşlukları kültür etkileşimine sebep olmuştu. Bu etkileşimler, bugün de hem politik hem de ekonomik anlamda devam ediyor.
Özet (Çeviri)
The subject of this study is the post-Cold War Turkish-Russian relations and the analysis of these relations in the historical process. First of all, the fact that these two states were neighbor also affected their political history. As a matter of fact, these two states, which at times came face to face with continous struggles, sometimes have signed an unprecedented friendship. At the same time, it is shaped parallel to the political relations between the two states in economic and cultural relations. Turks and Russians in the historical process as the successor of the two great states to continue on the stage of history, shows that they have a long history of their relationship. For all that, their participation in the Eurasian geography also caused the fusion of two peoples. As a matter of fact, the USSR had dominated the Turkish Republics in Central Asia, and after the collapse of the USSR, these republics gained their independence. Independent Turkic Republics, while the common history with Turkey; The fact that they had a common state with Russia caused cultural interaction. These interactions continue today both politically and economically.