Soğuk Savaş sonrası dönemde karşılıklı bağımlılık ilkesi çerçevesinde Türkiye ve Rusya ilişkileri
Relations between Turkey and Russia in the framework of the principle of interdependence in the post-Cold War period
- Tez No: 807182
- Danışmanlar: PROF. DR. NURŞİN ATEŞOĞLU GÜNEY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu çalışma, Türkiye Cumhuriyeti Devleti ve Rusya Federasyonu ilişkilerini karşılıklı bağımlılık ilkesi çerçevesinde incelemeyi amaçlamaktadır. Soğuk Savaş'ın bıraktığı tahribatlardan en büyüğü Sovyetler Birliği'nin dağılması olmakla birlikte bu dönemde iki devletin de bölgesel ve küresel çaptaki angajmanları çok farklı bir yapıya sahiptir. Ancak soğuk savaş döneminin getirdiği zemin Türkiye ve Rusya'yı birçok ortak noktada buluşturmuştur. Bahsi geçen bu ortak noktalar, Soğuk Savaş dönemi koşullarının hızla değişmesi ile ticaret ve enerji kolları en başta olmak üzere farklı mali, politik ve sosyal konularda iş birliği ve ortaklık alanlarının da hızla gelişmesinin önünü açmıştır. Bu durumun iki devletin ortak çıkarları ile kuvvetlendirilmesi iki ülkenin de menfaatine olup önemli boyutta ekonomik, politik ve stratejik katkı sağlamıştır. Yalnız bahsettiğimiz bu iş birlikleri ve diplomatik ilişkiler her zaman düz bir çizgide seyretmemiş, iki devletinde küresel ve bölgesel ölçekte bazı beklentilerinin ve çıkarlarının zamana göre değişmesi ile gelişen istikrarsızlıklar da belli zamanlarda baş göstermiştir. Ancak kompartımanlaştırma siyaseti gereği, ulusal çıkarların ön planda tutulması, politik ve iktisadi konuların olası çelişkilerin birbirlerinden ayrı tutulması ikili iş birliklerinin olumlu düzeyde seyretmesi için destekleyici olacaktır. İki ülkenin de jeopolitik ve stratejik konumlarının ön planda olması, bölgelerindeki siyasi ve ekonomik tehditlerin aynı ölçüde olmasa da benzer yönlerinin bulunması ve Sovyetler Birliği'nin bulunduğu coğrafyadaki diğer Türk cumhuriyetlerine hâkim olması ile gelişen bir tarih olgusunun aslında bu iki devletin çıkarlarını aynı doğrultuda yürütmesi gerekliliğini ortaya çıkarmıştır. Bundan hareketle tezimizin odaklandığı noktaların temelinde gerek Rusya Federasyonu'nun gerekse Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin bahsi geçen ortaklıklardan büyük ölçüde yararlanabilmesi için bu iş birliklerinin birlikte analiz edilip birlikte yönetilmesi gerektiği kanısı vardır.
Özet (Çeviri)
This study aims to analyze the relations between the Republic of Turkey and the Russian Federation within the framework of the principle of interdependence. Although the dissolution of the Soviet Union was one of the biggest damages left by the Cold War, the regional and global engagements of the two states in this period have a very different structure. However, the backdrop of the Cold War period has brought Turkey and Russia together on many common grounds. These commonalities have paved the way for the rapid development of cooperation and partnerships in different financial, political and social areas, especially in trade and energy, with the rapid change of the Cold War era conditions. Strengthening this situation with the common interests of the two states is in the interest of both countries and has made significant economic, political and strategic contributions. However, these cooperation and diplomatic relations have not always followed a straight line, and instabilities have emerged at certain times as the expectations and interests of both states on a global and regional scale have changed over time. However, due to the policy of compartmentalization, prioritizing national interests and keeping political and economic issues separate from possible contradictions will be supportive for the positive course of bilateral cooperation. The fact that the geopolitical and strategic positions of both countries are at the forefront, that the political and economic threats in their regions are similar, albeit not to the same extent, and the fact that the Soviet Union dominated the other Turkic republics in its geography, as well as a history that developed with the Soviet Union's dominance over the other Turkic republics in its geography, revealed the necessity for these two states to pursue their interests in the same direction. From this point of view, the main focus of our thesis is the belief that in order for both the Russian Federation and the Republic of Turkey to benefit greatly from the aforementioned partnerships, these collaborations should be analyzed and managed together.