Hastane yönetimi açısından malzeme yönetimi ve iki hastanenin malzeme yönetimi uygulamalarının karşılaştırılması
- Tez No: 31403
 - Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MÜNEVVER MENDERES
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Hastaneler, Sağlık Kurumları Yönetimi, Hospitals, Health Care Management
 - Yıl: 1993
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
 - Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Sağlık Kurumları Yönetimi Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 199
Özet
159 VI. ÖZET Hastanelerin en önemli amaçlarından biri de sahip olduğu kaynakları etkin ve verimli kullanabilmektir. Malzemeler, hastanelerin hizmetlerini zamanında ve etkili verebilmeleri için gereklidir. Malzeme giderleri ise toplam hastane bütçesinin önemli bir bölümünü oluşturmaktadır. Bu çalışmanın temel amacı, mülkiyetleri ve büyüklükleri farklı fakat her ikisi de eğitim hastanesi olan iki hastanede malzeme yönetimi faaliyetlerinin nasıl yürütüldüğünü belirlemek, iki hastanenin uygulamaları arasındaki farklılıkları ve aksaklıkları ortaya çıkarmaktır. Bir diğer amaç ta hastane yöneticilerinin malzeme yönetimi konusunda karşı karşıya kaldıkları bazı problemlere çözüm olabilecek değişik önerileri sunmaktır. Araştırma, HÜ Uygulama Hastanesi ve Sağlık Bakanlığı Zübeyde Hanım Doğumevi'nde yürütülmüştür. Araştırma amacına yönelik veriler, hastanelerin tıbbi ve mali kayıtlarından, uzman görüşlerinden ve oluşturulan bir“Malzeme Yönetimi Kontrol Çizelgesi”vasıtasıyla toplanmıştır. Ayrıca en çok kullanılan malzemelerden 12 kalem tıbbi malzeme seçilerek, 1991 yılı içindeki hareketleri izlenmiş, malzeme yönetimi faaliyetlerinin nasıl yürütüldüğü ve karşılaşılan sorunlar belirlenmeye çalışılmıştır. Araştırma sonucunda, malzeme yönetimi faaliyetlerine gereken önemin verilmediği ve mevcut uygulamaların bilimsel esaslara dayanmadığı görülmüştür. Ayrıca malzeme yönetimi uygulamaları hastanenin büyüklüğüne ve mülkiyet yapısına göre değişebilmektedir.
Özet (Çeviri)
160 VII. SUMMARY One of the most important objectives of hospitals is to use their resources efficiently and effectively. Materials are necessary for hospitals to produces services on time and efficently. Material expendetures has great propertion of hospital total budget. The main purpose of this study is to determine how material management activities are performed in two different hospitals which have different ownership and size yet which have the same function, as a teaching hospitals, and to find out differences and problems about material management between these two hospitals. And the other purpose is to give different solutions to hospital administrators faced with some problems about material management. This study was carried out at Hacettepe University Teaching Hospital and The Ministry of Health Zübeyde Hanım Doğumevi. The data were needed for this study was provided from medical and financial records of hospitals, points of view of specialists and through the“Material Management Control Chart”. 12 items medical materials were selected and their changes during 1991 were followed. So we tried to determine the various problems administrators faced in this field and how materials management activities were performed. At the end of this study it was found that materials management activities were not given enough importance by authorities and it was observed that present practices were not compatible scientific material management principles.