Hacettepe üniversitesi Uygulama Hastanesi 1990 yılında inguinal hernia vakalarında yatış sürelerini etkileyen faktörler
- Tez No: 31404
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KORKUT ERSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hastaneler, Hospitals
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Kurumları Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
ÖZET Hastane yönetiminin asıl amacı, en düşük maliyetle, en yüksek nitelik ve nicelikte hizmetler sağlamaktır. Temel problem, hastane kaynaklarının verimli biçimde kullanımıdır. Bu temel problemin çözümü, planlama ve kontrol süreçlerine gerekli bilgi sağlandığında kolaylaşacaktır. Hastalık türüne bağlı olarak yatış sürelerini tahmin edebilme, yönetim bilgi sistemine büyük katkı sağlayacaktır. Bu araştırmada, Hacettepe Üniversitesi Uygulama Hastanesi 'nde 1990 yılı içinde yatan 146 inguinal hernia vakasının, hasta dosyaları ve hastalık indeks kartları incelenmiştir. İncelemede hastalara ait preoperatif komplikasyon, postoperatif komplikasyon ve komplikasyon nedenleri gibi değişkenlerin yatış sürelerini nasıl etkilediği, istatistiksel olarak analiz edilmiştir. 79
Özet (Çeviri)
SUMMARY The main objective of hospital administration is to provide the highest quality and quantity of health care and medical service with a minimum cost. The basic problem of this study is the efficient use of hospital resources. The solution of the problem will be easier when the necessary data are obtained for the planning and controlling processes. It is also believed that estimation of the length of stay according to the types of illnesses as well contribute to the administration\ information system a great deal. The records of 146 inpatient inguinal hernia cases at Hacettepe University Teaching Hospital in 1990, were examined by checking patient records and illness index cards at this study. Variables like preoperative complications, postoperative complication and causes of coplications which affect the lenght of stay were statistically analyzed. 80