Trabzon ve ekoturizm: Yerli ziyaretçilerin yöreyi değerlendirmesine yönelik bir araştırma
Trabzon and ecotourism: A study on evaluation of local visitors for the region
  1. Tez No: 314046
  2. Yazar: SEDAT TAŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEBAHATTİN KARAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 193
Özet
Tüm dünya ülkelerinde olduğu gibi Türkiye'de de, çeşitli turizm faaliyetlerinin gerçekleştirme imkanları mevcuttur. Dolayısıyla da pek çok turizm türünün ortaya çıktığı görülmektedir. Bu turizm türleri içerisinde özellikle insanların eğitim seviyelerinin ve çevre bilincinin artması, sürdürülebilir turizm anlayışının önem kazanmasıyla birlikte, son yıllarda özellikle doğal ve kültürel açıdan hassas alanlara yönelik seyahatler hızla gelişme göstermektedir. Bu gelişim ve değişimler sonucunda ise farklı bir teknoloji ve anlayışın söz konusu olduğu ekoturizm türü dikkat çekmektedir.Araştırma bu anlamda, Trabzon'un ekoturizm potansiyelini analiz etmeyi, Trabzon ve çevresinde ekoturizm faaliyetine katılan yerli ziyaretçilerin, Trabzon yöresinde ekoturizme yönelik algılamaları, memnuniyet düzeylerini ve tekrar bu yöreyi tercih etme eğilimlerini araştırıp, ortaya koymayı amaçlamaktadır. Bu çalışma ile araştırma alanı olan Trabzon ve çevresinin sahip olduğu turizm değerleri ve yörede yapılan veya yapılabilecek ekoturizm faaliyetleri hakkında bilgiler verilmiştir.Çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde konuyla ilgili kuramsal açıklamalara yer verilmiştir. İkinci bölümde Trabzon bölgesinin genel özellikleri, doğal, tarihi, kültürel ve arkeolojik çekicilikleri incelenmiş ve konu itibariyle araştırılmakta olan Trabzon bölgesinin tarihçesi, coğrafi konumu, ulaşımı, mevcut ekoturizm potansiyeli ele alınmıştır. Araştırmanın üçüncü bölümünde ise yerli ziyaretçilere yönelik olarak Trabzon Bölgesi'ndeki ekoturizme yönelik algılamaları, ekoturizme yönelik memnuniyetleri ve tekrar bu yöreye tercih etme eğilimleri saptanmaya çalışılmış olup, bu yöreyi tercih etme nedenleriyle birlikte, ekoturizm olanaklarının belirlenmesine yönelik bir alan araştırması gerçekleştirilmiştir. Alan araştırması sonucu elde edilen veriler değişik istatistik analiz yöntemleri ile test edilmiş, bulgular ve yorumları yapılmıştır. Son olarak araştırma bulgularından hareketle sonuçlar değerlendirilmiş ve öneriler geliştirilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In Turkey as all countries in the world, there is a variety of tourism activities to perform. Therefore, many new types of tourism has been observed. In recent years, in these types of tourism with importance of concept of sustainable tourism and increasing educational levels and environmental awareness of people, natural and cultural travels to the sensitive areas have been developing rapidly. As a result of these improvements and changes, ecotourism that has a different technology and understanding is remarkable.In this sense study aims to analyze the ecotourism potential of Trabzon and research perceptions towards ecotourism and levels of satisfaction and tendencies to prefer the region again of the local visitors participating in ecotourism activities in Trabzon and around. By this study, information is given about the tourism values of Trabzon and its surroundings and existing or potential ecotourism activities in region.The research has 3 parts. Theoretical explanations about the topic are placed in first part. In second part, general, natural, historical, cultural and archeological aspects of Trabzon are examined and history, geography ,transportation ,tourism and ecotourism of Trabzon are discussed. In third part of the research, local people?s perception of ecotourism in Trabzon, ecotourism satisfaction and tendency of coming this region again are tried to be ascertained ,and region research in determining ecotourism possibility has been implemented with their reason of choosing this region . Acquired datas at the end of the research have been tested with different statistical analysis methods, findings and mentions have been made. Consequently, results have been evaluated through findings and suggestions have been tried to be improved.