Kadın tüketicilere yönelik pazarlama stratejileri: İstanbul çıkışlı paket tur satın alan kadın tüketiciler üzerine bir araştırma
Marketing strategies to women consumers: A study on women consumers buying tours departing from Istanbul
- Tez No: 314045
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET KÖROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Kadınlar kromozom, hormon ve beyin yapısı açısından olduğu kadar dikkat ve odaklanma, ayrıntılı düşünme ve yetenek açısından da erkeklerden farklıdırlar. Bu farklılıklar kadınların erkeklerden tüketici davranışlarında da farklılıklar göstermesine neden olmaktadır. Bu tüketici davranış farklılıkları insan ilişkilerinde, bireysel ve toplumsal davranışlara tepkilerde, ayrıntılara önem vermede, eksiltmek yerine ek bilgi araştırmada, en iyi sonucu aramada, özetlemeye karşılık ayrıntıları öğrenme isteğinde, konuşma şekillerinde ve ilişkileri oluşturmada ortaya çıkmaktadır.Kadın tüketicilere yönelik hedef pazarlama stratejisinde ilk olarak heterojen olan kadın tüketici pazarı homojen olan alt bölümlere ayrılmaktadır. Farklı özelliklere sahip kadın tüketici pazarı bölümlerine göre işletmeler ürün ve hizmetlerine uygun hedef pazarlarını seçmektedirler. Pazarlama stratejilerindeki farklılıklar ürünün konumlandırılması, marka kimliğinin oluşturulması, ürün yenilikleri, ambalajlama ve etiketleme ile birlikte fiyatlama, dağıtım, reklâm ve kişisel satış stratejilerinde olmaktadır.Kadın tüketicilere yönelik olan bu tez çalışmasında Türkiye'deki kadın tüketicilerin satın alma karar süreci, İstanbul çıkışlı paket tur almış ve tura katılmış olan kadın tüketicilerin satın alma karar süreçleri incelenerek sunulmuştur.Çalışmadan elde edilen sonuçlara göre Türkiye'deki kadın tüketicilerin kaliteyi tercih etme yönünde hareket ettikleri bunu yaparken de en iyi seçimi yapmak için uğraş verdikleri görülmektedir. Ayrıca kadın tüketicilerin satın alma karar süreçlerinde yaş grupları, medeni durum, çocuk değişkeni ve eğitim durumu arasında anlamlı bir farklılık olduğu sunucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Like differences in cromozoms, hormons and structure of brain between men and women; women also have different characteristics in attention and focusing, detailed thinking and skills. These differences create different consumer behaviors in terms of sex. These differences in consumer behaviors in terms of sex can be seen in human relations, reactions to the individual and social behaviors, giving importance to the details and extra knowledge, searching perfect solutions, conversation styles and creating relationships.In the target marketing strategies to women consumers, first action is dividing the heterogenized women market in the more homogenized subparts. Organizations select appropriate target markets for their product and services according to related women consumer markets. Selected marketing mix strategies are different when they are compared with men consumer markets. Differences in marketing strategies include differences in product positioning, creating brand identity, product innovations, packaging, pricing, distrubition, advertising and personal selling strategies.In this thesis, purchasing decision styles of women consumers in Turkey have been presented by searching purchasing decisions styles of women consumers who buy tours from İstanbul.According to results getting from study womens living in Turkey chooses quality and tries to choose perfection. Also in process of buying decision of women consumers, there is a meaning difference between age groups, having child or not, martial status and education status and process of buying decision of women consumers.