Personel seçiminde analitik hiyerarşi prosesi ve imalat sanayiinde bir uygulama
Using analytic hierarchy process in personnel selection and a research on manufacturing industry
  1. Tez No: 314055
  2. Yazar: MEHMET ÇOBAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERAP PALAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
İşletmeler yoğun rekabet ortamında yaşamlarını sürdürebilmek için nitelikli personel istihdam etmeye ihtiyaç duyarlar. Personel seçim sürecini tam olarak yapamayan işletmeler hem kendi sonlarına sebep olurlar hem de çalışanların hayatlarının olumsuz yönde etkilenmesine sebep olurlar. Bunun için öncelikle nerede hangi nitelikte personel istihdam edileceğine rehberlik eden insan kaynaklarının planlanması önem kazanmaktadır. Planlama safhasından sonra nitelikli personele ulaşmayı sağlayan Personel sağlama aşaması gelmektedir. Bu aşamada iki yöntem söz konusudur biri işletme içinden tedarik, diğeri ise işletme dışından kaynak sağlamadır. Personel sağlama aşamasında ne kadar geniş kitleye ulaşılırsa o kadar etkili seçim aşaması gerçekleştirilir. Son olarak da en zor aşama olan seçim aşaması gelmektedir.Seçim aşamasında karar verme doğru kişiyi doğru pozisyonda görevlendirme açısından hassas bir konudur. Şirketler açısından hayati öneme sahip olan personel seçiminde uluslararası alanda çok çeşitli karar verme yöntemleri kullanılmaktadır. Bunlardan en etkili yöntemlerden biri olarak kabul edilen analitik hiyerarşi prosesi, önemli bir yer tutmaktadır. Analitik Hiyerarşi Prosesi (AHP), hem objektif hem de sübjektif değerlendirmeye imkan tanımaktadır. Bu kapsamda çok sayıdaki ölçüte göre değerlendirilmesi gereken alternatiflerin hangisinin seçileceğine karar verilmesinde etkili bir yöntemdir. Her bir insan için aynı sorunla ilgili verdiği karar, değer yargılarından dolayı değişmektedir. AHP yöntemi, soyut kriterleri sayısallaştırarak karşılaştırma imkanı tanımaktadır. Böylece insanların karar vermede en zayıf oldukları soyut kriterleri de karar aşamasına dahil ederek daha etkin karar verme imkanı tanımaktadır.Bu çalışmada damla sulama imalatı yapan bir şirkete mühendis alımında Analitik Hiyerarşi Prosesi uygulanarak personel seçim işleminin gerçekleştirilmesi hedeflenmiştir. AHP yönteminin uygulanmasında hesaplama kolaylığı sağlaması açısında Expert Choice programı kullanılmıştır. Bu çalışma sayesinde yaratıcı düşünme, araştırma becerisi gibi soyut kavramların değerlendirilmesine imkan sağlayan analitik hiyerarşi prosesinin imalat sanayiinde uygulanabilirliği test edilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Organizations need to employ high quality personel for surviving in high competing area. Organizations which don?t make personnel selection process very well not only cause their life to be shorter but also their personnel unhappy. For that reason firstly human resources planning which leads where and who will be hired becomes important. After planning stage, personnel supply stage which is important for reaching high quality personnel cames. In this stage there are two main way to supply. First one is supply from inside the organization, the other one is supply from outside the organization. If organizations reach a lot of people, personnel selection stage will be effective. Lastly, the hardest stage selection cames.In selection stage, decision making is very important subject because of employing right person on the right position. In the international area lots of decision making methods which are vital for organizations have been used. One of the most effective decision making method is Analytic hierarchy process. Analytic hierarchy process evaluates both objective and subjective criterion. Because of that reason analytic hierarchy process is effective system for decision making. Everybody makes judgement about a problem, but every judgement changes person to person because of the values. AHP method makes every abstract judgement digitize. So it makes effective decision making process.In this study, an engineer was selected by analytic hierarchy process method in a factory which manufactures drip irrigation hose. Expert Choice program was used for AHP method because of calculation easiness. By means of this study AHP which evaluate subjective judgements like creative thing and inquiry skill was tested in manufacturing sector.