Personeli güçlendirme ve tükenmişlik ilişkisi: İş yükü-kontrolü modeli açısından bir değerlendirme
Relationship between employee empowerment and burnout: An evaluation with reference to the job demand-control model
  1. Tez No: 314057
  2. Yazar: GÖKHAN DÖNMEZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TAMER BOLAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalışmanın amacı, özel sektöre ait yerli ve yabancı mevduat bankaları şubelerinde görev yapan işgörenlerin güçlendirme algıları ile tükenmişlik düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Verileri toplamak için kullanılan anket çalışmasına İzmir, Bursa ve Balıkesir il merkezlerinde yer alan özel sektöre ait yerli ve yabancı mevduat bankaları şubelerinde görev yapmakta olan 302 çalışan katılmıştır. Anket tükenmişlik, personeli güçlendirme ve demografik özelliklere ilişkin soruların yer aldığı üç ayrı bölümden oluşmaktadır. Çalışanların tükenmişlik düzeyi, yirmi iki sorudan oluşan Maslach Tükenmişlik Ölçeği ile personeli güçlendirme ise Spreitzer tarafından geliştirilen ve on iki sorudan oluşan ölçek ile ölçülmüştür. Verilerin çözümlenmesinde SPSS 12.0 istatistik paket programı kullanılmıştır. Yapılan analizler sonucunda tükenmişlik ile personel güçlendirmenin anlam ve öz yeterlilik boyutları arasında istatistiksel olarak anlamlı ilişkilerin olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to investigate the relationship between empowerment and burnout levels among employees working in branches of foreign deposit banks in local and private sector. The questionnaire, the main source of data collection, was asked to 302 employees working in the branches of private domestic and foreign retail banks located in province centers of Izmir, Bursa and Balıkesir. The survey consists of three distinct parts that includes questions about burnout, staff empowerment and demographic characteristics. Employee burnout was measured by Maslach Burnout Inventory consisting of twenty-two questions while staff empowerment was measured by a scale developed by Spreitzer, which consists of twelve questions. For the analysis of the data, SPSS 12.0 statistical package program was used. After the process of analysis, it was found that there are statistically significant relationships between burnout and the meaning and self-competence dimensions of employee empowerment.