Diyabetli çocuğu olan ve olmayan annelerin aile işlevleri ve durumluk-sürekli kaygı düzeyleri açısından karşılaştırılması
The comparison of family functions and state-trait anxiety among mothers of diabetic and healty children
  1. Tez No: 314092
  2. Yazar: CANSET TÜTÜNCÜOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İDİL KAYA BALKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Bu araştırma, diyabetli çocuğu olan ve olmayan anneleri aile işlevleri ve durumluk ? sürekli kaygı düzeyleri açısından karşılaştırmak amacıyla yapılmıştır. Bunun yanı sıra, diyabet hastası çocuğu olan annelerin aile işlevleriyle durumluk-sürekli kaygı düzeylerinin; annenin yaşına, eğitim durumuna, annenin gelir düzeyine, çocuğun kaç yıldır diyabet hastası olduğuna, diyabetli çocuğun doğum sırasına ve ailedeki çocuk sayısına göre anlamlı düzeyde fark gösterip göstermediğini ortaya koymak amaçlanmıştır.Araştırmanın örneklemini, 5-12 yaş arası diyabet hastası çocuğu olan 48 anne, kontrol grubunu ise herhangi bir sağlık sorunu bulunmayan 5?12 yaş arası çocuğu olan 50 anne oluşturmaktadır. Araştırmaya yaşları 27 ile 51 arasında değişen (Ort. = 39, S = 5,75) toplam 98 anne katılmıştır.Araştırmada veri toplama araçları olarak, ?Aile Değerlendirme Ölçeği?, ?Durumluk-Sürekli Kaygı Ölçeği? ve araştırmacı tarafından geliştirilen ?Bilgi Formu? kullanılmıştır.Araştırmanın bulguları, diyabet hastası çocuğu olan annelerin, aile işlevleri ve durumluk-sürekli kaygı düzeyleri açısından sağlıklı çocuğu olan annelerden anlamlı düzeyde farklılık olduğunu ortaya koymuştur. Diyabet hastası çocuğu olan annelerin, sağlıklı çocuğu olan annelerden aile işlevleri açısından daha sağlıksız ve durumlu-sürekli kaygı düzeyleri açısından da daha kaygılı olduğu bulunmuştur. Diyabet hastası çocuğu olan annelerin aile işlevlerinin; annenin yaşına, annenin eğitim durumuna, annenin gelir düzeyine, diyabetli çocuğun doğum sırasına ve ailedeki çocuk sayısına göre anlamlı düzeyde farklılık gösterdiği; ayrıca, diyabet hastası çocuğu olan annelerin durumluk ve sürekli kaygı düzeylerinin annenin; eğitim düzeyine, gelir düzeyine, diyabetli çocuğun doğum sırasına ve ailedeki çocuk sayısına göre değişiklik gösterdiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to compare the family functions and state-trait anxiety of mothers of diabetic children and mothers of healthy children .In addition to this, it is also aimed to put forward whether there is a significant difference between these mothers in terms of their family functions and state-trait anxiety due to the age of the mother who has diabetic child, her age, her education level, her income, birth sequence of the child with Diabetes and the number of children in the family and the period of diabetes of the child.The sample of the study consisted of 48 mothers who have children with Diabetes, ages ranging between 5-12 and the control group consisted of 50 mothers whose children do not have any health problems and whose ages range between 5-12. The research was carried out with 98 mothers, ages ranging from 27 to 51 (Mean = 39; Sd = 5,75).?Mc Master Family Assesment Device?, ?State-Trait Anxiety Inventory (STAI)? and ?Information Form? developed by the researcher were used as data collection instruments in this study.The findings of the researh show that mothers whose children suffer from diabetes dramatically differ from mothers of healthy children in terms of family functions and state-trait anxiety. It has been found that compared to mothers of healty children, the mothers of the diabetic children are more unhealty in terms of family functions and more anxious in terms of state-trait anxiety level. The results show that the family functions of mothers with diabetic children differ significantly according to age of the mother, education level of the mother, income, birth sequence of the child with Diabetes and number of children in the family. It also shows that the state-trait anxiety levels of mothers differ significantly according to the education level of mother, income, birth sequence of the child with Diabetes and number of children in the family.