Beyaz yakalı çalışanlarda öz-duyarlık ve iş tatmini arasındaki ilişkinin incelenmesi
Relationship between self-compassion and job satisfaction in white collar workers
  1. Tez No: 314131
  2. Yazar: DEVRİM ARDA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN ABACI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Psychology, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Endüstri ve Örgüt Psikolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu çalışmanın amacı, beyaz yakalı çalışanlarda öz-duyarlık ve iş tatmini düzeylerini belirleyerek aralarındaki ilişkiyi incelemek ve iş tatmini puanlarının bazı demografik değişkenler açısından farklılaşıp farklılaşmadığını belirlemektir.Araştırmaya 2011 ve 2012 yıllarında, İstanbul ilinde, telekomünikasyon, kimya, güvenlik teknolojileri ve sigorta sektörlerinde faaliyet gösteren dört ayrı firmada görev yapmakta olan toplam 300 beyaz yakalı çalışan katılmıştır. Araştırmaya sadece gönüllü olarak katılmak isteyen çalışanlar dâhil edilmiştir.Araştırmada verilerin toplanmasında Öz-Duyarlık Ölçeği, İş Tatmini Endeksi ve araştırmacı tarafından hazırlanan Kişisel Bilgi Formu kullanılmıştır. Verilerin analizi için SPSS 16.0 sürümlü paket program kullanılmıştır.Analiz sonucunda öz-duyarlık ve iş tatmini arasında orta düzeyde anlamlı bir ilişki olduğu saptanmıştır. İş doyumu düzeyinin yaş, eğitim düzeyi ve şirket içindeki göreve göre farklılık gösterdiği ancak cinsiyet, görev yapılan bölüm, toplam çalışma süresi, şirketin faaliyet alanı ve sermaye yapısına göre farklılık göstermediği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the relationship between self-compassion and job satisfaction and to observe whether job satisfaction scores vary in view of certain demographic variables.300 white-collar workers from four different companies in Istanbul, operating in telecommunication, chemicals, security technologies and insurance sectors, participated in this study in 2011-2012. The study was conducted on a voluntary basis.In this study, Self-compassion Scale, Job Satisfaction Scale and Personal Information Sheet were used. SPSS 16.0 was used for data analysis.Results demonstrated moderate positive correlation between self-compassion and job satisfaction. The results also showed that job satisfaction scores vary by age, level of education and position but do not vary by gender, department, tenure, company?s sector and capital structure.