Teknolojik gelişme, istihdam yapısı ve ücretler: Türkiye imalat sanayileri üzerine bir çalışma
Technological improvement, employment structure and wages: Study on Turkish manufacturing industries
- Tez No: 314149
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYKUT LENGER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Teknolojik gelişme, özellikle yirminci yüzyılın ikinci yarısından itibaren, dünyada iktisadi büyüme ve kalkınmanın temel dinamiğini oluşturmuştur. Geçmişi Endüstri Devrimi'ne dayanan teknolojik gelişme, ekonomilerin üretim ve bölüşüm ilişkileri üzerinde oldukça önemli bir etkiye sahiptir. Teknolojik gelişmenin işgücü piyasası üzerindeki etkisi uzun yıllardır tartışılmaktadır. Son yirmi yıllık dönemde ise, teknolojik gelişmenin istihdam yapısı ve ücretler üzerinde oldukça önemli bir etkisi olduğu görülmektedir. Yapılan çalışmalar, teknolojik gelişmenin nitelikli işgücüne olan talebi artırdığını göstermektedir. Ayrıca, çalışmalardaki en önemli sonuçlardan biri de, teknolojik gelişmenin nitelikli işgücüne olan talebi artırmasının, bu kesime ödenen ücretleri de artırdığı olmuştur. Burada, imalat sanayiler teknolojik gelişmenin en verimli uygulama sahası olmaktadır. Bu çalışmada da Türkiye Özel Kesim İmalat Sanayi'nde teknolojik gelişmenin ücretler üzerindeki etkisi incelenmiştir. Çalışmada işgücü piyasası koşullarında oluşan reel ücret modeli kullanılmıştır. Türkiye Özel Kesim İmalat Sanayi'nde 1980-2000 yılları arası döneme ait dört hane sektör düzeyinde teknolojik gelişme, ücretler, istihdam ve üretim panel verileri kullanılarak yapılan analizde, Türkiye Özel Kesim İmalat Sanayi'nde orta ve yüksek teknolojili sanayilerde, teknolojik gelişmenin bu sanayilerde istihdam edilen işgücüne ödenen ücretleri artırdığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Tecnological improvement has generated a basic dynamic of economic growth and development in the world, particularly since middle of twentieth century. Technological improvement, which based on Industrial Revolution, has quiet important effect on relations between production and distribution of economies. The effect of technological improvement on labor market has debated for a long time. It has seen a quiet important effect on employment structure and wages of technological improvement since last twenty years. Studies show that technological improvement increases the demand of skilled labor. Moreover, one of the main conclusions in studies are that technological improvement also increases the wage of the skilled labor, like that increases the demand of labor. Manufacturing industries are the most productive practice field of technological improvement. This study also survey the effects of technological improvement on wages in Turkish private sector manufacturing industry. The model of real wages, which occuring in terms of labor market, used in this study. The panel data of production, employment, wages and technological improvement between 1980 and 2000, which at the level of isic-4 in the Turkish private sector manufacturing industry, also used in this study. The result of the analysis in this study show that technological improvement increases the wages of labor force in industries with middle and high technology in the Turkish private sector manufacturing industry.