Eğitim yönetici yardımcılarının atandıktan sonraki süreçte yaşadıkları sorunların incelenmesi
The investigation of educational vice principals' problems after their appointments
  1. Tez No: 314155
  2. Yazar: SERDAR SAĞIROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MÜNEVVER YALÇINKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Eko. Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 322
Özet
Bu araştırmanın temel amacı eğitim yönetiminde birinci kademe yöneticilik olarak kabul edilen müdür yardımcılığı görevine atanan görece tecrübesiz müdür yardımcılarının görevde yaşadıkları sorunlara ve çözüm önerilerine ilişkin görüşlerini belirleyerek, müdür yardımcılarının yönetim alanındaki mesleki gelişim sürecinin ve görevleri olan uygulamaların iyileştirilmesi için önerilerde bulunmaktır.Betimsel nitelikli tarama modeli kullanılan araştırmada sınavla göreve gelen müdür yardımcılarının görevden kaynaklı sorun yaşama düzeyleri belirlenmiş, sunulan çözüm önerilerine ilişkin görüşleri ve önerileri alınmıştır. Araştırma, 2010 ve 2011 yıllarında sınavla atanan müdür yardımcılarından seçilen bir çalışma grubunda yürütülmüştür. Çalışma evrenine ulaşmanın güçlükleri nedeniyle çalışma grubu, örnekleme yoluna gidilmeden İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı merkez ilçelerdeki okullara atanan müdür yardımcılarının tümü dahil edilerek oluşturulmuştur. Veriler araştırmacı tarafından geliştirilen anketle elde edilmiştir. Verilerin analizinde betimsel istatistikler (frekans, yüzde) ve kay-kare testi ve açık uçlu sorulara verilen yanıtların analizinde betimsel analiz yöntemi kullanılmıştır.Araştırmanın sonucunda;1. ?Çok? düzeyinde en çok ikili eğitim ve tam gün-tam yıl eğitim uygulamaları nedeniyle sorun yaşandığı, onu; okulun maddi yetersizlikleri, zorunlu(6 saat) derse girme, personelin(öğretmen, memur, hizmetli, teknisyen, vb.) sayısal yetersizliği ile tky, ogye ve stratejik plan çalışmaları nedeniyle yaşanan sorunların izlediği belirlenmiştir.2. ?Çok? düzeyinde en az insan ilişkileri ve iletişim konusunda sorun yaşandığı, onu; teftiş uygulamaları, uyum, toplantı yönetimi ve öğrenci işleri konularında yaşanan sorunların izlediği ortaya çıkmıştır.3. ?Çok?, ?orta? ve ?az? sorun yaşama düzeylerinin toplamına göre en çok personelin(öğretmen, memur, hizmetli, teknisyen, vb.) sayısal yetersizliği nedeniyle sorun yaşandığı onu; öğrenciler, mevzuatın dili, yetersizliği, muğlaklığı, tutarsızlığı veya güncelliğini yitirmiş bölümleri, okulun maddi yetersizlikleri ve öğretmenlerden kaynaklanan sorunların yaşandığı belirlenmiştir.4. ?Çok?, ?orta? ve ?az? sorun yaşama düzeylerinin toplamına göre en az ise teftiş uygulamalarından kaynaklı sorun yaşandığı onu;insan ilişkileri ve iletişim, okul müdürü, zorunlu(6 saat) derse girme ve uyum nedeniyle yaşanan sorunların izlediği ortaya çıkmıştır.Araştırma sonucunda müdür yardımcılarının tercihleri doğrultusunda;1. Göreve yeni başlayan müdür yardımcılarına yönelik; stajyer müdür yardımcılığı ve yetiştirme programları uygulanabileceği, insan ilişkileri ve iletişim konusunda hizmetiçi eğitim verilebileceği,2. Bürokrasi nedeniyle yaşanan sorunların çözümüne yönelik olarak eğitimde yerelleşme sağlanabileceği, ikili eğitim ve tam gün-tam yıl eğitim uygulamaları nedeniyle yaşanan sorunların çözümüne yönelik olarak mesai saatlerinin düzenlenebileceği, personelin sayısal yetersizliği nedeniyle yaşanan sorunların çözümüne yönelik olarak personel rejiminde/politikalarında değişiklik yapılabileceği, okulun maddi yetersizlikleri nedeniyle yaşanan sorunların çözümüne yönelik olarak Bakanlığın yeterli ödenek gönderebileceği, zorunlu (6 saat) derse girme nedeniyle yaşanan sorunların çözümüne yönelik olarak derse girme zorunluluğunun kaldırılabileceği, teftiş uygulamaları nedeniyle yaşanan sorunların çözümüne yönelik olarak teftişte rehberliğin ön plana çıkartılabileceği, mevzuatın dili, yetersizliği, muğlaklığı, tutarsızlığı veya güncelliğini yitirmiş bölümleri nedeniyle yaşanan sorunların çözümüne yönelik olarak mevzuatın; azaltılabileceği, sadeleştirilebileceği, güncelleştirilebileceği; tky, ogye ve stratejik plan çalışmalarında yaşanan sorunların çözümüne yönelik olarak bu uygulamaların terminolojisi anlaşılır hale getirilebileceği, okulun fiziki durumu nedeniyle yaşanan sorunların çözümüne yönelik olarak il bünyesinde bakım onarım ekipleri oluşturulabileceği,3. Okul müdüründen kaynaklı yaşanan sorunların çözümüne yönelik olarak müdür yardımcılarının görev dağılımında periyodik değişiklik yapılabileceği, öğretmenlerden kaynaklı yaşanan sorunların çözümüne yönelik olarak, yöneticilerin yetkilerinin arttırılabileceği, velilerden ve öğrencilerden kaynaklı sorunlara yönelik olarak velilere çocuk gelişimi ve yetiştirme ile okulun işlevi konularında eğitim düzenlenebileceği,4. E-okul ve Aio/Aol/Maol (açık ilk/orta/ mesleki açık öğretim)yönetim bilgi sistemleri ile işlemlerinde yaşanan sorunların çözümüne yönelik olarak sistemin güçlendirilebileceği ve geliştirilebileceği, toplantı yönetimi ile ilgili yaşanan sorunların çözümüne yönelik olarak e-okula ve mebbise mesaj/mail modülü eklenebileceğiönerilmiştir.
Özet (Çeviri)
The main objective of this research is the about the problems and their ideas for solutions for the inexperienced principal assistants who have just been appointed to their duties and also for making recommendations for improving the applications in administrative tasks in the professional development process.In research, used descriptive scanning model, the main problems of the principal assistant who has just attended to his duty have been identified and suggestions were taken on recommendations for the solution. Research was conducted in a working group, appointed as an assistant principal in 2010 and 2011. The universe of the study due to the difficulties of achieving Working Group without sampling was formed by including all principle assistants assigned to the central districts schools connected to the Provincial Education Directorate İzmir. Research?s data were obtained from questionnaire that was made by the researcher. Descriptive statistics were used to analyze the data such as frequency distribution, percentage, chi-square test and open ended questions .The result of the study;1. At the level of ?too much? problems were experienced in practising bilateral education and full day-full year; that is follwed by inadequacies of the school property, entering the obligatory course (6 hours), the numerical insufficiency of staff(as teacher, officer, retainer technician etc.) and the problems experienced in strategic planning studies, tky, ogye.2. At the level of ?too much? problems were experienced in human relations and communication; that is followed by inspection implementing, convergence, management of meeting and problems in student affairs.3. Based on the total levels of ?too much? much? and ?less?, many problems were experienced in the numerical insufficiency of staff(as teacher, officer, retainer technician etc.); language, vague, inconsistency and outdated sections of the legislation, inadequacies of the school property and the problems with teachers.4. Based on the total levels of ?too much? much? and ?less?, problems at least experienced in inspection implementing, human relations and communication, principal, entering the obligatory course (6 hours), convergence.In this research consequently principal assistants? preferences are;1. For Assistants who have just started their duties should be in service training about intern assistant development, and also should be educated about communication and human relationship.2. Decentralization in education should be provided in order to solve the problems because of burocracy, working hours should be re-organized in order to solve the problems for the full time and half time applications, some changes should be applied in the regyme of personel ( teacher, civil servant, servant, technical staff etc.) choosing because of their lack of numeral for the solutions of problems, the ministery should invest more for schools for lack of Schools? monetary insufficiency, the necessity for 6 hours contribution to the courses should be changed for overcoming the existing problems, guidance in inspection should be exposed more for problems existing in inspections, the language of legislation should be simplified and updated in order to reduce the misunderstandings in legislations, the terminology of applications such as total quality management and strategic plans should be more simple and understandable in order to solve the problems that exist in mentioned applications, in cities maintenance and repair teams should be created in order to solve the problems about the physical deficiency of schools.3. The duties of principal assistants? should periodically be changed in order to solve the problems that exist because of the principal, The authorization of principal assistants? should be increased (award, punishment, promotion etc.) in order to solve the problems that exist because of teachers, Parents should be trained about child development, education and functions of the school in order to solve the problems about students and their parents.4. The systems of E-school and kinds of distance education should be upgraded and be more functional in order to solve the problems that exist in the process of execution, A mail and sms module should be added to E-school and Mebbis in order to solve the problems that exist in meeting organizations.The topics above are suggested by the principal assistants.