İzmir Teknoloji Geliştirme Bölgesinde, teknoloji geliştirme faaliyetlerinin firma performansı üzerine etkilerinin ölçülmesi
Measurement of effects of technology development activities on firm performance in İzmir Technology Development Zone
  1. Tez No: 314154
  2. Yazar: TUĞBA GÖKDOĞAN GÜL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYKUT LENGER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Ekonomi, İşletme, Science and Technology, Economics, Business Administration
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Günümüz rekabet şartlarında, yenilikçi küçük işletmelerin teknoloji faaliyetlerini geliştirmelerinin desteklenmesi ve yenilik kültürünün yayılması açısından coğrafi yakınlık ve buna bağlı olarak bölgelerin önemi dikkat çekicidir. Coğrafi yakınlık yaklaşımı işletmeler açısından değerlendirilirken, işletmenin teknoloji üretebilme ve rekabet edebilme yeteneğinin yanı sıra üniversite-sanayi işbirlikleri ve Teknoloji Geliştirme Bölgeleri'nin önemi üzerinde durulmaktadır. Bu bağlamda Teknoloji Geliştirme Bölgeleri, bölgesel ekonomik çevre ve yenilikçi firmaların coğrafi yakınlığını sağlayan en uygun araç olarak karşımıza çıkmaktadır. Araştırmamızda, İzmir Teknoloji Geliştirme Bölgesi'ndeki firmaların teknoloji geliştirme faaliyetlerinin firma performansı üzerine etkilerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Aynı zamanda, İZTEKGEB'in firmalara sunduğu hizmet ve avantajların firma beklentilerini karşılama düzeyi ortaya konulmaya çalışılmıştır. Bu doğrultuda Bölgede faal olan 70 firmadan 38'ine anket çalışması uygulanmıştır. Anket verilerine korelasyon ve regresyon analizleri uygulanarak elde edilen bulgular amaç doğrultusunda değerlendirilmiştir. Buna göre, firmanın akademik personel istihdam etmesi ve Bölgedeki diğer firmalar ile işbirliği içinde olması, teknolojik faaliyetlerini hızlandırmasına ve böylece maliyetlerin azalmasına katkı sağlamaktadır. Ayrıca, Bölgenin sunduğu vergi muafiyeti uygulamaları Bölgenin firmalarca tercih edilmesini sağlarken, firma maliyetlerini düşürdüğü için firma performansını olumlu yönde etkilemektedir. Firma Ar-Ge faaliyetleri ile ilgili aldığı destekler ile patent başvuru maliyetlerini karşılayabilmekte ve teknoloji faaliyetlerinin finansmanını sağlayabilmektedir.
Özet (Çeviri)
In today's competitive conditions, the importance of regions according to geographical proximity is remarkable to support innovative small businesses to develop their technology activities and spread a culture of innovation. While geographical proximity approach is evaluating in terms of businesses, ability of producing technology and of competition as well as university-industry collaborations and Technology Development Zones are emphasized. In this context, Technology Development Zones appear to be the most appropriate tool that providing geographic proximity of the regional economic environment and innovative firms. In our research, it is aimed to determine the effects of technology development activities of companies on firm performance in Izmir Technology Development Zone. At the same time, the coverage level of company?s expectations to services and benefits that were put forward by IZTEKGEB. Accordingly, a survey was applied to 38 out of 70 firms which are active in the region. In accordance with the aim of the thesis, correlation and logistic regression analysis were used in analyzing the data. As a result, the firm employs academic staff and to be in collaboration with other companies in the region, accelerates the technological activities and thus contributes lower costs. In addition, while providing tax exemptions making the region more preferable, at the same time positively affects firm performance because reducing company?s costs. Company can provide funding to cover the cost of patent application and technology activities with R&D activities related supports.